A politikus szerint a terv, amely uniós finanszírozással szántóföldek legelőkké alakítását szorgalmazza, hosszú távon káros lehet a magyar mezőgazdaságra, különösen a gabonatermelőkre nézve.
Dömötör szerint ez a kezdeményezés egybeesik az Európai Bizottság azon tervével, amely a területalapú agrártámogatások leépítését célozza meg.
Az uniós vezetés azzal érvel, hogy nem minden gazda érdemli meg ezeket a támogatásokat, ami Magyarországon 150 ezer termelőt érintene hátrányosan.
Magyar Péter javaslata a biogazdálkodás támogatását helyezné előtérbe az extenzív gabonatermelés rovására. Ezt az álláspontot Gerzsenyi Gabriella, a Tisza EP-képviselője is megerősítette, mondván, hogy felül kell vizsgálni a mezőgazdasági támogatások feltételeit. Hasonló álláspontot fogalmazott meg Raskó György agrárvállalkozó is, aki szerint a területalapú támogatások rendszere nem kellően átgondolt, és inkább egy könnyen szerzett pénzforrás.
Dömötör kiemelte:
Magyar Péter azt is kifejtette, hogy a magyar gazdák nem a kívánt ütemben hagynak fel a növénytermesztéssel,
ami a kritikák szerint azt sugallja, hogy a külső beavatkozás a gazdák ellehetetlenítését célozná.
Dömötör Csaba felteszi a kérdést: ki határozza meg a magyar mezőgazdaság átalakulásának ütemét? Ursula von der Leyen? Manfred Weber? Vagy egy névtelen brüsszeli tanácsadó?
Végezetül hozzátette, hogy Magyar Péter miközben nyilvánosan a magyar gazdák érdekeit hangoztatja, valójában beilleszkedik az uniós elit politikájába. Mint mondta,
a javaslatot nem lehet másra kenni, hiszen Magyar Péter maga terjesztette elő.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője (Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)