Az Országgyűlés elfogadta a gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvénynek a gyermekek védelmével összefüggő, valamint az ehhez kapcsolódó törvények módosításáról szóló javaslatot.
Az elfogadott javaslat értelmében törvényesen az eddigi formájában nem lehet megtartani a Budapest Pride felvonulást.
Kapcsolódó tartalom
A most elfogadott javaslat értelmében a rendőrség arcfelismerő technológiát is alkalmazhat a résztvevők azonosítására, valamint pénzbírságot szabhat ki a szabálysértők számára. A bírság nem váltható ki közérdekű munkával vagy szabálysértési elzárással, a befolyt összeget pedig a gyermekvédelem céljaira kell felhasználni.
A javaslatot 136 igen és 27 nem voks mellett, tartózkodás nélkül szavazták meg (a voksoláson azonban nem vett részt az Országgyűlés összes képviselője). Ugyanakkor a kormánypárti politikusok mellett a Jobbik és a Mi Hazánk képviselői is támogatták a gyülekezési törvény módosítását.
Füstgránát, szovjet himnusz, Orbán és Putyin csókja
A Momentum képviselői nem vettek részt a szavazáson, helyette füstgyertyákat eregettek az ülésteremben, és délutánra tüntetést is szerveztek a Parlament elé. A füstgyertyás akcióról Menczer Tamás, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója is beszámolt a közösségi oldalán.
Dömötör Csaba fideszes európai parlamenti képviselő szintén posztolt az eset után, azt írva: „Legalább lenne egy új ötletük, de nincs. Ha Szerbiában füstbombáznak a parlamentben, akkor nekik is ez kell Budapesten. ”
Kocsis Máté fideszes frakcióvezető szintén a Facebookon posztolt arról, hogy egy képviselőtársuk rosszul lett a füst miatt. Erről ebben a cikkben írtunk bővebben.
A Momentum később egy közleményt is kiadott az akciójukról, amelyben azt írták: „Füstgyertyát gyújtott, szovjet himnuszt játszott és Orbán-Putyin csókolózós fényképét szórta a Parlamentben a Momentum, ezzel tiltakozva a gyülekezési alapjog csorbítása ellen. Az állampárt újabb lépést tesz a putyini diktatúra felé, arcfelismerő szoftvert vetnek be azok ellen, akik fel merik emelni a hangjukat a rendszer, az elnyomás ellen. Mert ezt jelenti a gyülekezési jog korlátozása, amit egyetlen nap alatt tolnak át az Országgyűlésen.”
Karácsony Gergely budapesti főpolgármester szintén reagált a döntésre, és azt írta a Facebookon: „Budapest a szabadság városa, Pride lesz.”
Mit jelent a törvénymódosítás?
Orbán Viktor miniszterelnök még pár hete, évértékelő beszédében üzenete meg a Pride szervezőinek, hogy ne bajlódjanak a 2025-ös felvonulás előkészítésével, mert az „kidobott pénz és idő”. Ezzel összefüggésben a kormánypártok az Alaptörvény módosítását is kezdeményezték, és ezzel párhuzamosan hétfőn nyújtották be a gyülekezési törvény módosítását célzó javaslatot – ez utóbbit fogadták most el, rendkívül eljárásban megtárgyalva.
A módosítás értelmében a törvénybe bekerül, hogy
„tilos az olyan gyűlés megtartása, amely a gyermekek védelméről szóló törvényben meghatározott tilalmat sért.”
„A gyermekek védelme egyúttal szükségessé teszi, hogy a jogalkotó arról is határozzon, hogy tilalmazott annak a magatartása is, aki a gyülekezési hatóságot félrevezetve tiltott gyűlést tart meg, illetve ilyen gyűlésen – a rendőrségnek a gyűlés helyszínen megtett, a gyűlés tilalmazott jellegéről való kifejezett tájékoztatása ellenére – részt vesz” – tették még hozzá.
Kiemelt kép forrása: Youtube/ OrszággyűlésÉLŐ