Január 29-én egy 43 éves japán nő életét vesztette Budapesten, egy kigyulladt lakásban. Az ügy közfelháborodást váltott ki, miután az az információ terjedt el a közösségi médiában, hogy az áldozat korábban a rendőrségnél is feljelentést tett, de nem kapott megfelelő segítséget tőlük.
A rendőrség szerint a kezdeti vizsgálatok nem mutattak gyilkosságra utaló jeleket. Február 2-án még azt írták, hogy nem merült fel idegenkezűség gyanúja, de később fordulat állt be.
Február 4-én már a rendőrök is emberölésként kezelték az ügyet, miután több bizonyíték is a látókörükbe került azzal kapcsolatban, hogy az áldozatot a volt férje gyilkolhatta meg. A férfit a Terrorelhárítási Központ műveleti egysége elfogta, majd utóbb le is tartóztatták.
Utóbb a rendőrség – az esettel kapcsolatos kommunikációjuk miatt – bocsánatot kért, több rendőr ellen pedig belső vizsgálat is indult.
A fővárosi rendőrfőkapitány által elrendelt belső vizsgálat eredményeként az V. Kerületi Rendőr-kapitányság állományából öt ember ellen indult fegyelmi eljárás; egy alosztályvezetőt más beosztásba helyeztek, egy osztályvezetőt felmentettek beosztása alól. Továbbá – az országos rendőrfőkapitány által elrendelt vizsgálat keretében – a rendőrség felülvizsgálja azokat a családon belüli erőszakkal kapcsolatos ügyeket, amelyeket bizonyíték hiányában lezártak, vagy valami más okból felfüggesztettek. A folyamatban lévő eljárások szigorúbb szakmai felügyelet alá kerülnek, hogy a hasonló tragédiák a jövőben elkerülhetők legyenek.
A kormányszóvivő szerint közös társadalmi felelősség a nők védelme
Vitályos Eszter a hirado.hu-nak azt mondta, a kormány mindig is elkötelezett volt a nők és a családok védelme iránt, az eset viszont rámutatott a rendszer hiányosságaira, ezért a kormány új reformokat kíván bevezetni, hogy többé ne történhessen ilyen tragédia. Hangsúlyozta:
„Egyetlen segélykiáltás sem maradhat válasz nélkül.”
Kifejtette továbbá, hogy a a kormány aktív lépéseket tesz a változások érdekében. „A rendőrök érzékenyítő képzése kibővül, amely nem opcionális, hanem kötelező lesz minden rendvédelmi dolgozó számára. Célunk egy olyan rendőrség kialakítása, amely fokozott empátiával és szakértelemmel kezeli a családon belüli erőszak eseteit.”
A kormány álláspontja szerint a nők elleni erőszakkal szembeni zéró tolerancia továbbra is érvényben marad.
Vitályos Eszter arról is beszélt, hogy a családon belüli erőszak megelőzése, a nők védelme közös társadalmi felelősség. Nem engedhetjük meg, hogy bárki bántalmazást szenvedjen el anélkül, hogy megfelelő segítséget kapna. Ez nem magánügy, hanem társadalmi felelősségvállalás kérdése.
A bevezetett reformok is ezt tükrözik: meg kell védeni a nőket a családon belüli erőszaktól, és egy olyan rendőrségnek kell védenie és szolgálnia, amelyhez bátran tudnak fordulni az áldozatok. Ennek érdekében már a mai frakcióülésen tárgyalnak az esetről.