A kormányfő az interjút megelőzően legutóbb pár nappal korábban szerepelt a nyilvánosság előtt, amikor néhány jó hírt jelentett be. Ezeket utóbb Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ismertette részletesen a csütörtöki Kormányinfón.
Kapcsolódó tartalom
Péntek reggel először a nyugdíjasokat érintő intézkedésekről kérdezte Orbán Viktort a Kossuth Rádió műsorvezetője, Tőröcsik Zsolt. Feltette a kérdést, hogy miért éppen a nyugdíjasokat vonták be a támogatottak körébe az otthonfelújítási programnál. A kormányfő erre azt válaszolta: ha valamilyen ügy, baj, gond, lehetőség felmerül, akkor rendszerint két társadalmi csoportot vizsgál először a kormány, ezek a gyerekes családok és a nyugdíjasok.
Ezek afféle „pavlovi reflexek” – mondta a miniszterelnök, majd hozzáfűzte: a jobboldalon, a nemzeti világban az időseket különösen tisztelik, mert az élet az nem más, mint egy szövetség a valaha éltek, a most élők, meg a majd megszületendők között. Hangsúlyozta, hogy ők tisztelettel tekintenek az idősekre, mert ők építették fel az országot, amelyben most élünk.
A kormányfő kifejtette, hogy az ötezer főnél kisebb településeken élő nyugdíjasoknak vannak gondjaik, azzal együtt is, hogy kiterjed rájuk a rezsivédelem. Mint mondta, gyakran bővítik, korszerűsítik ők is az otthonukat, és erre eddig azért nem volt külön támogatás, mert a gyerekes családokra fókuszáltak. Most viszont meg tudnak nyitni olyan lehetőségeket, amelyek korábban nem voltak elérhetőek.
„Amiről most beszélgetünk, az egy nagyjából 600 ezer ember számára jelent lehetőséget”
– mondta Orbán Viktor a programról, majd emlékeztetett arra, hogy ezáltal hárommillió forintos támogatást kaphatnak az idősek, és ezenfelül további hárommillió forint értékben hitelt is igényelhetnek otthonfelújítás érdekében.
A miniszterelnök ezt követően beszélt a 13. nyugdíjról és a nyugdíjrendszerről, amelyet meglátása szerint állandóan támadnak a politikai ellenfeleik, például Brüsszelből is. „A magyar kormány ellenáll (…) egyelőre ezeket a csatákat minden évben megnyertük” – mondta erről Orbán Viktor, majd megjegyezte, hogy a 13. havi nyugdíjat hamarosan meg fogják kapni az idősek. „Isten éltesse őket, használják egészséggel!” – tette hozzá.
Orbán Viktor – a gazdaság témájánál maradva – hangsúlyozta azt is: a kormány programjai azt a célt szolgálják, hogy mindenki helyben, a saját településén, vidéken, falun tudjon érvényesülni. Mint mondta, ez gyakran a gazdaságról szóló viták részét is képezi, és hozzáfűzte, hogy nagyon sok pozitív visszajelzést kapnak erről a területről. Kitért arra is, hogy a munkáshitelt annak érdekében vezették be nemrég, hogy a tanuló fiatalok mellett a dolgozó fiataloknak is támogatást tudjanak nyújtani. „Én is bizonytalan voltam, hogy ez a munkáshitel jó szó-e, másfelől pedig, hogy a fiatalokat egyáltalán érdekli-e ez a forma”, akarnak-e felvenni egyáltalán hitelt – fogalmazott a miniszterelnök, megjegyezve: most úgy látja, hogy szépen emelkedik a munkáshitelt igénylők száma. Emellett pedig ennek az évnek a kisvállalkozókról is szólnia kell, ezért indították el a Demján Sándor-programot – fűzte hozzá.
Kapcsolódó tartalom
Törőcsik Zsolt ezt követően arról is kérdezte a kormányfőt, hogy mit gondol Daniel Freund európai parlamenti képviselőnek arról a minap tett kijelentéséről, amely szerint az Egyesült Államok külföldi segélyeket folyósító szervezete, a USAID jelentős, évente több millió dolláros összegekkel támogatott európai civil szervezeteket Joe Biden elnöksége alatt – egészen addig, amíg az új elnök, Donald Trump le nem állította ezeket a támogatásokat.
Orbán Viktor azzal kezdte válaszát, hogy közölte: egy tekintélyes méretű és komolyságú gazdasági megállapodás megkötésére készülnek az Egyesült Államokkal. Mint mondta, már az elnökké választása előtt megállapodott Donald Trumppal, hogy lesz egy ilyen egyezség, mert az előző kormányzat, a demokraták a magyar–amerikai gazdasági kapcsolatokban romboltak, és ezeket orvosolni kell. E ponton jelzésértékűnek nevezte azt, hogy az utóbbi években a magyarországi kínai befektetések nagysága megelőzte az amerikait.
A miniszterelnök ezután tért ki arra, hogy a Trump-kormányzat most elkezdte nyilvánosságra hozni, hogy mi mindent támogattak az elődeik az adófizetők pénzből.
„Óriási botrány van Amerikában, mert a szegény amerikai adófizető most szembesül azzal a ténnyel, hogy az ő adóforintjait, az Amerikában befizetett adóforintjait olyan célokra költötte el a liberális-demokrata kormányzat, amit ő egyáltalán nem támogat. Se otthon, se nemzetközi szinten”
– mondta a kormányfő. Mint fogalmazott, hétről hétre tisztább képet kapunk arról, hogy a liberális-globális elit arra használta az amerikai kormányzatot és költségvetést, hogy a saját céljaikat finanszírozzák. Szerinte ezt segélynek állították be, de valójában egy politikai befolyásolási eszköz volt. Megfogalmazása szerint a Soros Györgyhöz is köthető szervezetek ebből a pénzből végezték a „közösségromboló, migrációt támogató, családellenes, genderőrületeket finanszírozó” tevékenységüket az egész világon (sőt, a kormányzat és a Soros-szervezetek mellett szerinte harmadik félként Brüsszel is támogatta őket).
Megjegyezte: Magyarországon az NGO-knak, vagyis civil szervezeteknek senki nem adott felhatalmazást, és rendre baloldali programokat támogattak, kormánybuktató céllal kapták ezt a pénzt. Azt mondta, hogy szerinte őket joggal lehet külföldről fizetett ügynököknek nevezni. E ponton név szerint említette a Politico című lapot, amely – megfogalmazása szerint – egyfolytában „ekézte” Magyarországot, miközben az amerikai költségvetésből is kapott pénzeket.
Kitért arra is, hogy szerinte a külföldről támogatott szervezetek magyar ellenzéki politikusokat is megpróbáltak felépíteni az elmúlt években. „Most Magyar Péter, ha jól látom, a legtehetségesebb, legígéretesebb politikusok nevű kategóriában” szerepel – mondta. Megjegyezte azt is, hogy az összeesküvés-elméletek híveinek most új összeesküvés-elméleteket kell kitalálniuk, mert a régiek igaznak bizonyultak. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor példaként hozta fel, hogy szerinte hiába tagadták sokan a Soros-terv létezését is, mert az elmúlt kilenc év fejleményei, a külföldről érkező támogatások igazolták azt, hogy valóban volt szándék a migránsok Európába való betelepítésére, és aki támogatta ezt a gondolatot, az mind kapott pénzt, magyarok is, nem magyarok is. E ponton említette Szlovákiát és Szerbiát, ahol szerinte ugyancsak külföldi pénzből finanszíroznak kormányellenes megmozdulásokat.
„Ki kell őket seperni, ennek véget kell vetni. Az egész Soros-hálózatot fel kell számolni”
– mondta nem sokkal később Orbán Viktor, arra utalva, hogy most, amikor az amerikai elnök is „megindult”, Magyarországon is lépni kell. Hozzátette: nyilvánosságra kell hozni a listát azokról, akik külföldről pénzt fogadnak el, és szankciókat kell életbe léptetni velük szemben.
„Nem lehet elfogadni külföldről érkező pénzt a magyar politika befolyásolása érdekében. És ennek jogilag érvényt fogunk szerezni. És akik ebben közreműködnek, azok jogi következményekkel kell, hogy szembenézzenek a jövőben (…) Most van az a pillanat, amikor ezekkel a nemzetközi hálózatokkal le kell számolni, ki kell őket söpörni, jogilag lehetetlenné kell tenni a létezésüket”
– tette hozzá a kormányfő, megjegyezve: szerinte ez nem lesz kis munka, és nagy viták, mondhatni „sivítozás, sipákolás” várható, amikor megteszik az ezzel kapcsolatos lépéseket, de ezt a munkát el kell végezni.
Orbán Viktort végül az interjúban Németországról is kérdezték, ahol hamarosan választásokat tartanak, és ahol nemrég a migráció kérdésében is beállt egy fordulat. A kormányfő azt mondta: a Brüsszel által ránk erőltetett migrációs paktumot”meg kell változtatni, fel kell lázadni ellene. Szerinte egyre többen tesznek így, köztük például Lengyelország is, majd utána az olaszok, és most a németek is „bejelentették a lázadást”. Hozzáfűzte azt is, hogy a német kereszténydemokratáknak, a CDU-nak jó esélye van a két hét múlva esedékes német parlamenti választáson a győzelemre,
Kapcsolódó tartalom
Kiderült, mikor tartja évértékelő beszédét Orbán Viktor
Kiszelly Zoltán: A mainstream pártok nem akarták, hogy a kampány a migrációról szóljon, de a merényletek ezt nem engedték
Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának a brüsszeli Közmédia Központban 2024. december 20-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)