Mint korábban írtuk, Kocsis Máté egy Facebook-posztban közölte: a magyar titkosszolgálatok információi szerint az ukrán állam lejárató kampányt indít a magyar miniszterelnökkel szemben, amiről az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának keddi ülésén kaptak tájékoztatást a képviselők. „A mostani művelet célja a sajtó segítségével, magyar és külföldi újságírók felhasználásával olyan, akár valótlan tartalmú cikkek és anyagok megjelenítése, amelyek alkalmasak a nemzetközi közvélemény negatív befolyásolására” – közölte a frakcióvezető, majd azt állította: „A munka és az információk gyűjtése, a hamis hírek kitalálása ukrán részről már elkezdődött, abba a magyar sajtó egyes szereplői is bevonásra kerültek.”
Ezt követően kérdéseket küldtünk a nemzetbiztonsági bizottság elnökének, Sas Zoltánnak, valamint azoknak az országgyűlési képviselőknek, akik Kocsis Máté mellett tagjai a bizottságnak. Arról kérdeztük őket, hogy mit gondolnak a fideszes frakcióvezető által nyilvánosságra hozott információkról; reálisnak tartják-e azt, hogy Orbán Viktor ellen valóban megindulhat egy efféle lejáratókampány; és ha igen, akkor meglátásuk szerint milyen gyakorlati hatása lehet egy ilyen lejáratóakciónak a kormányfő megítélésére külföldön.
Molnár Zsolt szerint ez már a 2026-os választási kampány része
Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s tagja első kérdésünkre válaszolva azt írta: szerinte a bizottsági ülés után semmi meglepő nincs Kocsis Máté információiban, egyrészről az elhangzottak fényében, másrészről elkezdődött a 2026-os választási kampány, aminek ez nyilvánvalóan része.
Kapcsolódó tartalom
Arról, hogy tényleg megindulhat-e egy ilyen kampány, azt írta szerkesztőségünknek: „A bizottsági ülésen elhangzottak alapján reális, hogy készülhet ilyen akció, és nincs okom kételkedni a szolgálati tájékoztatás hitelességében.” Továbbá arra is válaszolt, hogy milyen hatása lehet egy efféle kampánynak.
„Véleményem szerint érdemben nem fog változtatni Magyarország miniszterelnökének megítélésén, akik eddig sem szimpatizálnak vele, azok a jövőben sem fognak. Az országra gyakorolt hatása véleményem szerint kiszámíthatatlan jelenleg, ez több tényezőtől is függ”
– fogalmazott a hirado.hu-nak az MSZP országgyűlési képviselője.
Simicskó István: Nagyon is elképzelhető, hogy Donald Trump európai szövetségeseként támadások érik Orbán Viktort
Simicskó István, a bizottság KDNP-s tagja első kérdésünkre azt válaszolta: „Nem tartom túlságosan elegáns lépésnek, ha az egyik ország a szomszédja miniszterelnökével szemben lejárató kampányt indít.”
Ezt követően, a kampányt érintő kérdésünkre azt írta: „Magyarország miniszterelnöke számos, egész Európát érintő kérdésben – mint a háború, a szankciók, a migráció és a szuverenitás – következetes álláspontot képvisel. Ez az álláspont sok tekintetben különbözik a baloldali pártok által támogatott, a Sorost [vagyis Soros Györgyöt – a szerk.] is magában foglaló amerikai demokrata körök által kézi vezérelt brüsszeli vezetés elképzeléseitől. Emiatt a baloldali sajtó folyamatosan támadja Magyarországot, a kormányt, és személyesen Orbán Viktort is.”
Simicskó István emellett azt is kiemelte:
„Figyelemmel arra, hogy Ukrajna súlyos áldozatokat követelő háborús szerepvállalását legfőképpen az említett érdekcsoportok tüzelték, amely hozzáálláson az új amerikai elnök a jelek szerint változtatni fog, nagyon is elképzelhető, hogy ismét sajtótámadások kereszttüzébe helyezik a miniszterelnököt, mint Donald Trump egyik legfőbb európai szövetségesét.”
A KDNP országgyűlési frakcióvezetője az utolsó kérdésünkre válaszolva azt írta: szerinte a miniszterelnökön nem találnak fogást egy ilyen kampánnyal. „Orbán Viktor számos külföldről pénzelt lejáratókampánynak volt már a célkeresztjében. És minden alkalommal az idő őt igazolta. Úgy gondolom, hogy az utóbbi években baloldali politikai érdekből szándékosan elnyomott magyar–amerikai kapcsolatok új erőre kapnak, amely magával hozza azt is, hogy a mesterségesen gerjesztett ellentéteken előbb-utóbb felülemelkednek azok a közös értékek, amelyek megerősödését a világpolitika változása is előrevetíti. Patrióta szellemű, keresztény gyökereken nyugvó Európa reneszánszára számítok” – írta Simicskó István.
Sas Zoltán szerint a titkosszolgálatok azt közölték, hogy már megindult az akció, és korábban is voltak jelzések
A nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke cikkünk megjelenéséig nem válaszolt ugyan a megkeresésünkre, de a közösségi oldalán reagált a fejleményekre Kocsis Máté posztjának megjelenése után.
Sas Zoltán azt írta, hogy a titkosszolgálatok a szabadon elmondható témakörök között arról tájékoztatták a bizottságot a keddi ülésen, hogy „Ukrajna lejárató kampányt indított Magyarország és Magyarország miniszterelnöke ellen. Ez a folyamat már korábban is észlelhető volt, a szolgálatok jelezték is. A céljuk az, hogy a külföldi és a magyar média egyes szereplőinek segítségével, esetenként a fake news kategóriába tartozó összeállítások jelenjenek meg, és ezekkel rontsák hazánk nemzetközi érdekérvényesítő képességét a nemzetközi színtéren. A lejártó akcióra nem kevés pénzt és energiát áldoznak jelenleg is”.
A bizottsági ülés utótörténetéhez hozzátartozik még, hogy Kocsis Máté és Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője (aki egyébként nem tagja a nemzetbiztonsági bizottságnak, de gyakran foglalkozik nemzetbiztonsági-rendvédelmi ügyekkel) között kibontakozott egy csörte azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz frakcióvezetője nyilvánosságra hozhatta-e az ülésen elhangzottakat a Facebook-posztjában. Erről alább írtunk bővebben.