Rendkívüli

Újabb iskolai mészárlás! Két diáktársát ölte meg, majd magával is végzett az ámokfutó Wisconsinban

Lázár János szerint az épített örökség meghatározza az ember hovatartozását

Az épített örökség és környezet meghatározza az ember hovatartozását, a magyar építészet jelene, múltja és jövője meghatározza azt, hogy kik vagyunk mi magyarok itt a Kárpát-medencében – hangsúlyozta az építési és közlekedési miniszter hétfő este A magyar építészet napján tartott állami építészeti díjak átadóján.

Lázár János azt mondta: a magyar építészet napján nemcsak építészeket, hanem ország- és nemzetépítőket köszönthetünk. A tárcavezető szerint minden magyar építésznek arra kell vállalkoznia, hogy országot és hazát is építsen. „Ezt a szolgálatot szeretnénk ma megköszönni a díjak átadásával és ehhez a munkához kívánok mindannyiuknak még nagyon sok erőt” – hangsúlyozta.

Lázár János elmondta: a kommunizmus utáni 20 év pangást követően az elmúlt 14 évben nagyot léptünk előre a nyugat-európai életminőséghez, de még sok munka, küzdelem és építeni való maradt hátra. A felzárkóztató munkában most már sokkal inkább az épített környezet minőségére kell a fókuszt helyezni, és ezt szolgálja az új építészeti törvény is –tette hozzá.

„Zászlónkra tűztük három korszakalkotó magyar építész életművét: Lechner Ödön, Kós Károly és Makovecz keretezi azt a munkát, amely mentén szeretnék az országot újjáépíteni” – mutatott rá.

A tárcavezető szerint ennek a három életműnek közös pontja az „illesztés képessége, nem csak a térbe és helybe, hanem Európába és a világba való beillesztés képessége”.

Lázár János azt mondta, hogy magyarnak lenni a 21. században nagy feladat, kihívás, felelősség és azok, akik alkotnak szembesülnek a legnehezebb feladattal, megértetni azt a világgal. „Lechner, Kós és Makovecz képes volt megragadni a haza és haladás felelősségét, képesek voltak összeegyeztetni a haza kötelességét és a haladás felelősségét” – mutatott rá.

Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke szerint minden építés közügy, egy épület tervezésekor az építészek nem pusztán anyagból házat építenek, hanem embereknek teremtenek otthont, környezetet. A magyar építészet napján megemlékeznek Kós Károly építész, író, polihisztor életművéről és ráirányítják a figyelmet a kortárs pályaképekre és kiemelkedő művekre – tette hozzá.

Az MMA elnöke beszélt arról is, hogy a hamarosan elkészülő Magyar Építészeti Központ és Múzeum az építészet fellegvára és a társművészetek fóruma lesz. A múzeum megvalósításával párhuzamosan az MMA feladata a hálózatépítés: össze kell kötni a működő építészeti kulturális központokat Magyarországon és a határon túl.

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke is arra emlékezetet, hogy december 16-án Kós Károly születésnapját is ünnepeljük. Az RMDSZ elnöke kivételes tehetségű embernek nevezte az építészt, aki a magyar kultúra, közösség és szellemiség „őrzőjeként is maradandót alkotott”. Közösségépítő, nemzetépítő polihisztor volt, aki mindig a cselekvést választotta – méltatta Kós Károlyt Kelemen Hunor.

A Kós Károly-életműdíjat, amellyel a Kárpát-medencei építészet hagyományainak megőrzésén és fejlődésén dolgozó szakemberek példamutató életművét díjazzák – idén Ferencz István, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas építész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára vehette át.

A régészeti örökségvédelem érdekében kimagasló, a feltáró és tudományos munkásságon túlmutató, széles körű régészeti szakmai tevékenység elismeréseként vehette át a Schönvisner István-díjat Hadházy Aba Gézáné Vaday Andrea.

A műemlékvédelem területén végzett kimagasló szakmai tevékenysége elismeréseként Forster Gyula-díjban részesült Bartos György József művészettörténész.

Egyéni tájépítészeti alkotói, oktatói és szakpolitikai-szemléletformáló tevékenysége elismeréséül, életműdíjként Mőcsényi Mihály-díjat vehetett át Szikra Éva.

A Pro Architectura elismerést idén A csend kolostora Oroszlány – Majkpusztán projektért Steffler István, Szloszjár György, Bőhm Gábor, a Vertfalú ház felújítása és bővítéséért Bordás Mónika, a Bazalt Iskola projekért a CAN Architects: Köninger Szilárd, Cseh András, Élő József, Tátrai Ádám, Németh Dávid kapta. A Normafa Síház rekonstrukciójáért és bővítéséért Szabó Levente és Bartha András Pro Architectura-díjban részesült.

Az építészeti alkotói, oktatói tevékenység elismeréséül Ybl Miklós-díjat vehetett át Paulinyi Gergely, Király Zoltán és Fajcsák Dénes.

Kiemelt kép: Lázár János építési és közlekedési miniszter (Fotó: MTI/Kacsúr Tamás)

Ajánljuk még