A kivilágított parlament elé érkeztek meg csütörtök este az Európai Unió állam- és kormányfői, ahol Orbán Viktor fogadta őket. Az informális uniós csúcs első programja egy munkavacsora volt, ami lehetőséget adott Európa vezetőinek, hogy érdemi egyeztetésekkel készüljenek a pénteki tanácskozásra.
A plenáris ülésre pedig már a Puskás Arénába érkeztek az állam- és kormányfők, elsőként Emmanuel Macron francia elnök, majd Donald Tusk lengyel miniszterelnök.
Közben a pénzügyi világ is Budapestre figyel, az Európai Központi Bank jelenlegi elnöke, Christine Lagarde is részt vesz a csúcstalálkozón, és az Európai Központi Bank korábbi elnöke, Mario Draghi is, akivel a magyar kormányfő csütörtökön már egyeztetett Európa gazdaságának jövőjéről.
Nemcsak az unió gazdasága él át nehéz időszakot, hanem a német kormány is. Olaf Scholz német kancellár úgy vesz részt a budapesti csúcstalálkozón, hogy a hét közepén szétesett a kormánya. A kancellár leváltotta pénzügyminiszterét, mire több szabaddemokrata miniszter is kilépett a kormányból.
Palóc André, a Századvég vezető elemzője az M1-en azt emelte ki, hogy ebben a változó politikai környezetben újra kell gondolni az európai politikát, különösen annak tükrében, hogy Donald Trump győzelmével teljesen megváltozik az Egyesült Államok politikája. „Európának, ahelyett, hogy folyamatosan szétfeszítik ezek a viták, el kell indulnia abba az irányba, hogy önmagát megtalálja, hogy a saját európai kérdéséről adjon európai válaszokat, hogy ne mindig megfeleljen valaki másnak, és ezek az európai válaszok elsősorban az európai emberek legyenek előnyösek” – fogalmazott Palóc André.
A Nézőpont Intézet vezetője a magyar uniós elnökség legjelentősebb eseményeként jellemezte a budapesti csúcstalálkozót. Mráz Ágoston Sámuel szerint eldőlhet, hogy a magyar kormány eléri-e azokat a célokat, amelyeket erre az időszakra megfogalmazott. Hozzátette: Magyarország most megmutathatja, hogy az Európai Unió erős és képes hatékony intézkedéseket hozni. Az elemző arról is beszélt, hogy az európai parlamenti választások rámutattak: Brüsszel eddig nem vette figyelembe az emberek akaratát, most viszont fordulat jöhet az európai politikában.