Sportolók helyett ezúttal politikusok érkeztek a Puskás Arénához csütörtök délelőtt. Így kezdődött el Magyarország történetének egyik legnagyobb diplomáciai rendezvénye Budapesten.
A vezetőket – köztük Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt – Orbán Viktor miniszterelnök fogadta. Zelenszkij csupán néhány órával korábban, szerda este erősítette meg, hogy elfogadja a meghívást.
A miniszterelnök a közösségi oldalán azt írta: „Érkeznek a vendégek a Puskásba. Egész Európa a pályán. Kezdünk.”
Az Európai Politikai Közösség találkozójára 47 állam- és kormányfő, valamint jelentős nemzetközi szervezetek vezetői kaptak meghívást. A csúcs történelmi jelentőségű, azért is van különösen nagy súlya, mert ez az első alkalom, amikor közvetlenül az amerikai elnökválasztás után tárgyalnak a nyugati vezetők.
„Az EU döntéshozói már tudják, ki lesz a következő amerikai elnök, ennek tudatában tudnak érdemi beszélgetést folytatni Európa jövőjéről” – értékelt a Palóc André, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány vezető elemzője az M1-en. Úgy fogalmazott: a kihívások között háborús és migrációs kérdések is szerepelnek – nem véletlenül.
„Ezek nem egymástól független dolgok. A háborúval kapcsolatos szankciós politika azt eredményezi, hogy energiaválság (van, ami pedig) azt eredményezi, hogy az inflációs helyzet okozta azt a nehéz helyzetet, amiben gazdasági értelemben találjuk Európát. Éppen ezért lesz nagyon fontos, hogy a következő két napban a különböző szervezetek és kormányfők milyen megoldásra, vagy akár nyilatkozatra jutnak” – magyarázta Palóc André.
„Donald Trumpnak és Orbán Viktornak hasonló az álláspontja a migráció és az ukrajnai háború kérdésében is, ezt a véleményt pedig többé nem lehet kizárni, nem azt mondani rá, hogy ez elfogadhatatlan” – mondta Gladden J. Pappin, a Magyar Külügyi Intézet elnöke. Hozzátette: fontos, hogy új szinte lépjen az egyeztetés Európában.
„Meglehetősen sok vita lesz.
„A legtöbb Európai vezető nem gondolta azt, hogy vissza fog térni Trump, különösen a liberális vezetőkre gondolok, szerintem most nagyon sok vezető sokkos állapotban van, és még nem alkalmazkodtak az új helyzethez”
– értékelt Gladden J. Pappin.
A csütörtöki csúcs Európa biztonságpolitikai találkozója. Kezdetektől fogva az a célja, hogy a vezetők megvitathassák az Európa előtt álló biztonsági kihívásokat, így az energiabiztonság is a kiemelt témák között szerepel. Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágvezetője rámutatott: a szankciók hatására Oroszország nem kényszerült térdre, és ezt várhatóan a résztvevő országok közöl is egyre többen felismerik majd.
„Világosan látható, hogy a fő probléma energetikai oldalról, hogy túl kevés energia van az európai piacon. Csak úgy lehet több energia az európai piacon, csak úgy oldható meg ez a helyzet, csak úgy mászhatunk ki az energiacsapdából, ha a kínálatot elkezdjük bővíteni. Ez pedig csak úgy lehetséges, ha olyan országokat igyekszünk bevonni ellátóként, akik korábban nem, vagy csak keveset szállítottak az Európai Unióba, tehát diverzifikálunk. Én azt remélem, hogy erre egyre több országban rájönnek” – fogalmazott.
Az állam- és kormányfők mellett az uniós intézmények vezetői, valamint Mark Rutte NATO-főtitkár is Budapestre látogatott. A diplomáciai nagyüzem pénteken is folytatódik, akkor az uniós állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács informális ülését tartják a fővárosban.
Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök (k) az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti tanácskozásán a Puskás Arénában 2024. november 7-én. (MTI/Máthé Zoltán)