Megrázó

Újraélesztést követően halt meg egy férfi a Harminckettesek tere villamosmegállóban

„Elképzelhető, hogy egy színjátékot látunk, miközben Magyar Péter, Vitézy Dávid és Karácsony Gergely már rég megállapodott” – Deák Dániel a Fővárosi Közgyűlésben uralkodó káoszról

| Szerző: Blazsek Olivér
Most mindegyik politikai oldalnak blokkolási lehetősége van, így még nehezebb a döntéshozatal a Városházán – fejtette ki a hirado.hu-nak Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője a Fővárosi Közgyűlésben tapasztalható kaotikus állapotokkal kapcsolatban. Az elemző arról is beszélt, hogy még mindig nem választottak főpolgármester-helyettest. Deák Dániel szerint könnyen elképzelhető, hogy amit látunk, az csak egy színjáték, miközben Magyar Péter, Vitézy Dávid és Karácsony Gergely már rég megállapodott.

– Nagy botrányt váltott ki a Fővárosi Közgyűlésben, hogy dacára az eddigi gyakorlatnak, Karácsony Gergely főpolgármester egyszemélyi döntésének köszönhetően a napirendi pontokról mostantól az ülésnap végén szavaznak, holott eddig a szavazások az egyes napirendi pontok tárgyalását követően zajlott. Milyen módon mélyíti el a lépés az egyébként is kormányozhatatlan főváros működését?

– Mivel politikailag igen megosztott a Fővárosi Közgyűlés, így Karácsony Gergely úgy látta jónak, hogy az ülésnap végén folytatják le a szavazásokat, hogy ne húzódjon el még jobban az ülésnap. Természetesen Karácsony Gergely emellett politikai megfontolásokat is figyelembe vett: így abban reménykedett, hogy könnyebben át tudnak menni a fővárosi döntéshozatalon az ő elképzelései. Természetesen ez nem segíti elő az együttműködést a felek között, de mivel már így is igen rossz a helyzet, nem befolyásolja érdemben.

– A Fidesz–KDNP budapesti frakciójának több javaslatát sem fogadta el a Fővárosi Közgyűlés. A pártpolitika győzedelmeskedett a várospolitikai szempontok helyett?

– Teljesen világos, hogy a pártpolitika előtérben van a várospolitikai szempontokkal szemben. Ez nem újdonság, ugyanezt tapasztaltuk meg az előző balliberális városvezetés időszakában is, akkor is a pártpolitikai szempontok domináltak. Most annyi a különbség, hogy mindegyik politikai oldalnak blokkolási lehetősége van, így még nehezebb a döntéshozatal a Városházán. Ennek ellenére a Fidesz javaslata átment például a Horn Gyula sétány átnevezésében, ami egy komoly politikai siker, ugyanis Karácsony Gergely előző ciklusában rendre megakadályozták a jobboldal ezen törekvését. Ez is azt mutatja, hogy van értelme a Fidesznek részt vennie a fővárosi döntéshozatalban, vannak olyan javaslataik, amelyek sikeresen átmennek.

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője felszólal a Fővárosi Közgyűlés ülésén a Városháza dísztermében 2024. október 30-án. Mellette frakciótársa, Gulyás Gergely Kristóf (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd).

– Mindeközben továbbra sincs főpolgármester-helyettes, így a közgyűlés továbbra is jogellenesen működik. Mikor kell Sára Botond főispánnak beavatkoznia? Mi a menetrend ebben az esetben, mikor lehet helyettes vezetője a fővárosnak?

– A kormányhivatalnak mérlegelnie kell, hogy mikor kell beavatkoznia, de ez az időpont hónapokon belül bekövetkezik. Ha nem sikerül főpolgármester-helyettest választani, akkor a kormányhivatalnak kell beavatkoznia. A törvényes állapot helyreállítása érdekében Budapest Főváros Kormányhivatala felszólíthatja a Fővárosi Önkormányzatot, hogy pótolja a mulasztást. Ha ez nem történik meg, akkor a kormányhivatal a Fővárosi Közgyűlés egyik tagját kijelölheti főpolgármester-helyettesnek. Ez a folyamat nem egyik napról a másikra történik, a kormányhivatal első körben harmincnapos határidővel küldhet felszólítást, amelyre még a Fővárosi Önkormányzat reagálhat, tehát a különböző határidőkkel el lehet húzni ezt az időszakot.

– A Karácsony Gergely–Magyar Péter–Vitézy Dávid között zajló tárgyalásokon szóba került a főpolgármester-helyettes jogköreinek kiüresítése. Képes lesz egy kinevezett helyettes szabályszerűen dolgozni, ha ilyen politikai ellenszéllel szembesül a testületben?

– Könnyen elképzelhető, hogy csak egy színjátékot látunk a balliberális pártok részéről, és Magyar Péter, Vitézy Dávid és Karácsony Gergely már rég megállapodott. Mivel most még politikailag kellemetlen lenne számukra beismerni a paktumot, így megvárják azt az időpontot, hogy a kormányhivatal lépjen közbe, majd arra hivatkozva, hogy nem akarják a kormány egyik emberét helyettesként látni, végül bejelentik a megállapodásukat, amit már hetekkel korábban tető alá hoztak. Karácsony Gergely vélhetően nem menne bele, ha elvennék a helyettesétől a jogköröket, így ebben a kérdésben is alkudozásra lehet számítani. Kiss Ambrus ugyanakkor más pozícióban továbbra is ott van Karácsony Gergely mellett, így érdemben nem befolyásolja a munkát a helyettesi jogkör átalakítása.

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója – Karácsony korábbi helyettesének kreált egy új pozíciót, miután nem tudta elérni, hogy a Fővárosi Közgyűlés újraválassza (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd).

– Ha továbbra is megbénítja a főváros működését a baloldal kompromisszumképtelensége, az vezethet a közgyűlés feloszlatásához? Lehetséges, hogy végül mégis előre hozott választásokat kell tartani Budapesten?

Mint mondtam az imént, könnyen elképzelhető, hogy csak egy színjátékot látunk a balliberális pártok részéről, és Magyar Péter, Vitézy Dávid és Karácsony Gergely már rég megállapodott. Ez hónapokon belül kiderül. Ha mégsem született paktum, akkor ez a huzavona sokáig eltolódhat, csak nagyon szélsőséges esetben számíthatunk előre hozott választásra, de természetesen az is könnyen elképzelhető. Főleg akkor, ha például Karácsony Gergely bedobja a törölközőt.

Nagy Ervin (Tisza Párt) színész, a Fővárosi Közgyűlés emberi erőforrások bizottságának tagja (b) és Porcher Áron Somerville, a Tisza Párt képviselője kezet fog a testület ülése előtt a Városháza dísztermében 2024. október 30-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd).

Kiemelt kép: Karácsony Gergely főpolgármester felszólal a Fővárosi Közgyűlés ülésén a Városháza dísztermében 2024. október 30-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd).

Ajánljuk még