Hosszú út vezetett oda, hogy az egész ország egyszerre emelje fel a fejét és mondja azt, hogy „elég volt!”. A vesztes világháború után ugyanis Rákosi Mátyás képében
hazánkra rátelepedett a sztálini terror.
Az embereket a sajtóban hatalmas nyilvánosságot kapó koncepciós perek félemlítették meg. Nem csak a rendszer vélt vagy valós ellenzőivel teltek meg a börtönök, hiszen az egyedüli hatalmat gyakorló Magyar Dolgozók Pártja legfelsőbb köreiből is akasztottak.
Rajk László sem volt bűntelen, hiszen belügyminiszterként éppen az ő nevéhez köthető a többpártrendszer teljes felszámolása,
a civil és társadalmi szervezetek betiltása és a tömegterror elindítása,
sorsát azonban ennek ellenére sem tudta elkerülni, és a népbíróság a hűtlenségről és kémkedésről szóló, akkorra amúgy már hatályát vesztett 1930-as törvény alapján 1949. szeptember 24-én halálra ítélte.
A rendszernek azonban nem csak az kellett, hogy valakire mindig rá tudja sütni az „ellenség” billogját, vagyis azt, hogy miatta mennek rosszul a dolgok. Sztálin óhajának megfelelően Rákosi Mátyás az országban kiépítette a mindent behálózó, és ellenőrzése alatt tartó rendőrállamot, amely nagyban támaszkodott a 28 000 fős aktív taggal és mintegy 40 000 besúgóval rendelkező államvédelmi rendőrségre.
A rendszernek azonban mártírokra is szüksége volt, akik vérüket adták az eszméért. Nem volt olyan pártrendezvény, ahol el ne hangzott volna ez a dal: „…S ím eljött az új élet és új világ, // Mely emlékbe foglalja sok hős fiát, // Kik meghaltak érte, most élnek velünk. // S a hősök nagy áldozatát őrzi hű szívünk.” Rajkból is áldozat, vagyis mártír lett, és hét évvel a kivégzése után ugyanaz a rendszer rehabilitálta, mint amelyik megölte. Az 1956. október 6-i újratemetés már önmagában is felért egy rendszerellenes tüntetéssel.
Egy pesti anekdota szerint Rajk egyik régi barátja a hatalmas tömeg láttán fel is kiáltott:
„Szegény Laci, ha ezt látná, hej, de közénk lövetne!”
Rajk László, Pálffy György, Szőnyi Tibor és Szalai András újratemetése a Kerepesi temetőben 1956. október 6-án. Több mint háromszázezres tömeg rótta le kegyeletét a ravatalnál. Fotó: Nemzeti Archívum
Mindehhez járult Rákosi Mátyás és Sztálin kezdettől fogva kiépített személyi kultusza, az erőltetett kolhozosítás, a nehéz- és a hadiipar észszerűtlen fejlesztése, valamint az ezek miatt növekvő szegénység.
Az önmagát „munkásparadicsomként” definiáló országban az emberek életszínvonala rosszabb volt, mint az átkosnak hirdetett háború előtti.
A helyzeten az sem segített, hogy Sztálin 1953-as halála után az új szovjet vezetés utasítására Rákosi lemondott a miniszterelnöki tisztségről, megtartotta azonban a pártvezetői posztját. Utóda az erőltetett szövetkezetesítés ellenzése miatt 1949-ben a pártvezetésből kizárt Nagy Imre lett, aki rögvest amnesztiát hirdetett és felszámolta az internálótáborokat, és a kitelepítettek és fokozatosan ugyan, de hazatérhettek. Véget vetett az ÁVH önállóságának, a könnyű- és élelmiszeripar javára módosított a támogatások rendszerén, a parasztságot sújtó terheket mérsékelte, béremeléseket és árcsökkentéseket hajtott végre.
Az életszínvonal együtt emelkedett Nagy Imre nimbuszával.
A reformjait támogató baloldali értelmiségiekből újjáalakult a hosszú ideje betiltott Petőfi Kör, amely pillanatok alatt komoly társadalmi befolyásra tett szert.
Nagy Imre azonban 1955-ben megbukott. Tavasszal az összes tisztségétől megfosztották, év végén még a Magyar Dolgozók Pártja (MDP) tagságát is megszüntették. A „keményvonalas” kommunista vezetők pedig ezzel párhuzamosan megerősödtek.
Az új miniszterelnök Rákosi egyik híve, Hegedüs András lett, aki a börtönökből kiszabadult és Nagy Imrét támogató párton belüli belső ellenzék miatt már nem tudta visszaállítani a sztálinizmust. Rákosi helyzetét az is nehezítette, hogy Hruscsov 1956 februárjában, az SZKP XX. kongresszusán elítélte a sztálinista diktatúrát. Ezt követően moszkvai nyomásra Rákosinak még a pártvezetői tisztségéről is le kellett mondania.
Utóda a szintén sztálini vonalat követő Gerő Ernő lett, azaz lényegi változás nem történt.
A helyzetet csak tovább bonyolította, hogy Lengyelországban a nyáron munkásfelkelés tört ki, amit a varsói kormány nagyon gyorsan levert.
Őszre a Petőfi Körben és a Magyar Írók Szövetségében egyre nyíltabban kezdték követelni Nagy Imre visszatérését. Rajk László és három kivégzett társa újratemetésén pedig már százezres tömeg jelent meg. Az események felgyorsultak: október 16-án Szegeden újjáalakult az első, kommunistáktól mentes ifjúsági szervezet, a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége, amelyhez másnap Budapest, Sopron, Pécs és Miskolc egyetemistái is csatlakoztak.
Mivel a lengyelországi reformok miatt Moszkva fegyveres beavatkozással fenyegetőzött, amire október 19-én több lengyel városban szovjetellenes tüntetés volt a válasz, a magyarországi diákok egyre több egyetemi városban is pedzegetni kezdték, hogy idehaza rokonszenvtüntetést kéne tartani. A helyzet megvitatására október 22-én a vidéki egyetemek Budapestre küldték delegáltjaikat, s a Műegyetemen döntés született: másnap délután három órára a lengyel néppel szimpatizáló tüntetést tartanak. Helyszínként a Duna-parti Bem-szobrot jelölték meg.
A diákgyűlés ezenkívül elfogadott egy 16 pontos követelési listát is:
- Vonják ki a szovjet csapatokat!
- Új, alulról kiinduló választások legyenek az MDP-ben! Válasszanak új KV-t (Központi Vezetőséget – a szerk.), hívják össze a pártkongresszust!
- Nagy Imre alakítson kormányt, a sztálinista-rákosista bűnösöket váltsák le!
- Nyilvános tárgyalást Farkas Mihály és társai ügyében! Vonják felelősségre Rákosit!
- Általános, egyenlő, titkos választásokat, több pártot, új nemzetgyűlést, sztrájkjogot!
- Vizsgálják fölül a magyar–szovjet, illetve a magyar-jugoszláv kapcsolatokat a kölcsönös be nem avatkozás jegyében!
- Szakemberek bevonásával szervezzék át a gazdasági életet, a hazai adottságok és a nép létérdekei alapján!
- Hozzák nyilvánosságra a külkereskedelmi szerződéseket, a jóvátétel tényleges adatait, adjanak tájékoztatást a magyar uránról!
- Vegyék teljes revízió alá az ipari normákat, vizsgálják ki a bérköveteléseket, állapítsák meg a munkás létminimumot!
- Fektessék új alapokra a beszolgáltatás rendszerét, az egyénileg vállalkozók kapjanak a TSZCS-kkel (Termelő Szövetkezeti Csoport – a szerk.) egyenrangú támogatást!
- Független bíróság vizsgálja felül az összes politikai gazdasági pert, bocsássák szabadon az ártatlanul elítélteket, szállítsák haza a SZU-ba (Szovjetunió – a szerk.) hurcolt foglyokat!
- Teljes vélemény- és szólásszabadságot, szabad rádiót, MEFESZ újságot! Ismerhesse meg mindenki saját káderadatát!
- Távolítsák el a Sztálin-szobrot! Helyére 1848–49-es emlékmű kerüljön!
- Új, nemzeti jellegű címert! A katonáknak új, a magyar hagyományoknak megfelelő egyenruhát! Március 15. legyen nemzeti ünnep, október 6. nemzeti gyászünnep és tanítási szünet!
- Szolidaritást a lengyel néppel!
- Október 27-én üljön össze egy országos diákkonferencia, ahol megvitatják a követeléseket!
A párt központi lapja, a Szabad Nép Új, tavaszi seregszemle című vezércikkében jelentette be a demonstrációt, megemlítve az egyetemisták 16 pontos követelését is, valamint a Magyar Írószövetségnek a lengyelországi események mellett kiálló közleményét is ismertette. A tüntetésről a rádió is beszámolt. Mindkét hírforrás ismertette, hogy a tüntetéshez több társadalmi szervezet is csatlakozott, mint például az Írószövetség, a Petőfi Kör és a párt ifjúsági szervezete, a Dolgozó Ifjúság Szövetsége. A valóságban azonban a pártvezetés megosztott volt e kérdésben. A Politikai Bizottság két irányzata közötti szakadatlan vitában délelőtt az ellenzők kerültek többségbe és betiltották a tüntetést,
de tűzparancsot nem adtak ki, noha Révai József és Marosán György ezt is követelte.
Kora-délután azonban a másik álláspont győzedelmeskedett, és zöld utat kapott a tüntetés. A Kossuth Rádió a pillanatnyi állásnak megfelelően egyszer arról beszélt, hogy a tüntetés be van tiltva, aztán meg épp az ellenkezőjét közölte, majd 14:23-kor megszakította az adását és beolvasta a Belügyminisztérium engedélyét. Arról azonban mélyen hallgatott, hogy a párt vezetői utasították az ÁVH-t, hogy fegyveres alakulatokat küldjön a rádióhoz, a pártházakhoz, valamint szállja meg a főváros stratégiai pontjait.
A bizonytalan tájékoztatás ellenére a műegyetemisták menete délután fél háromkor megindult a Budapesti Műszaki Egyetem épületétől, majd a Szabadság hídon átvonulva érte el a Duna-part Petőfi-szobrát, ahol már várták őket a pesti egyetemisták. Sinkovits Imre elszavalta a Nemzeti dalt, egy diák pedig felolvasta a 16 pontot, majd a tízezres tömeg átvonult a folyó túloldalán lévő Bem-szoborhoz.
Útközben nőttön nőtt a demonstrálók létszáma, hiszen a munkából hazatartók is közibük álltak.
A Bem-szobornál Veres Péter felolvasta az írók kiáltványát, a diákság képviselői ismertették a 16 pontot, Zbigniew Herbert lengyel író pedig beszédet tartott. A demonstráció záró akkordjaként Sinkovits Imre elszavalta a Szózatot és megkoszorúzták a magyar–lengyel testvériesség jelképének is felfogható szobrot.
De ekkor már százezres tömegről beszélhetünk.
Az emberek nem akartak hazamenni. A tömeg a Parlament elé vonult. Ekkor kezdték el kivágni a nemzeti lobogó közepéről a Rákosi-címert.
Így született meg a forradalom jelképe, a középen lyukas trikolór.
Az események felgyorsultak. Mire a Kossuth térre ért a tömeg, már két-háromszázezres lehetett. Még a környező utcák is megteltek. Az emberek politikai jelszavakat skandáltak, ilyeneket például, hogy „Lengyelország példát mutat, kövessük a magyar utat!”; „Bem apó és Kossuth népe, menjünk együtt, kéz a kézbe!” Meg azt, hogy „Új vezetés, új irány, új vezetőket kíván!” Idővel egyre radikálisabb rigmusok hangzottak: „Nem állunk meg félúton, sztálinizmus pusztuljon!” „Szovjet sereg menjen haza, Sztálin-szobrot vigye haza!” Az esti sötétedés beálltakor pedig már ezt kiabálták: „Rákosit a Dunába, Nagy Imrét a kormányba!” „Ruszkik haza! Aki magyar, velünk tart!”
Nagy Imre este kilenc felé jelent meg az erkélyen. Beszédében reformokat ígért, és hazatérésre szólította fel az embereket.
Mindeközben Gerő Ernő egyrészt riadóztatta a budapesti és a környékbeli katonai egységeket, másrészt telefonon katonai segítséget kért Hruscsovtól. Este nyolc órakor a Kossuth Rádió leadta Gerő beszédét, amelyben sovinisztának, nacionalistának és antiszemitának nevezte a tüntetést, önmagát nyilvánította ki a reformok egyetlen és hiteles képviselőjének, a tüntetők követelésétől pedig mereven elzárkózott.
A Kossuth téri eseményekkel egy időben Budapest egy másik pontján is hatalmas tömeg gyűlt össze. A Dózsa György úti Sztálin-szobornál is legalább százezer ember demonstrált és a zsarnokság szimbólumának ledöntését követelte.
Ennél azonban továbbment: cselekedett.
Több eredménytelen ledöntési kísérlet után Sztálin hat tonna súlyú hatalmas szobra a porba hanyatlott. Pont akkor bukott orra, amikor a százezres tömeg elkezdte a Himnuszt énekelni. Az emberek egymást ölelgették és sírtak az örömükben. Gerő Ernő rádióbeszédének híre azonban futótűzként terjedt közöttük és hatalmas felháborodást gerjesztett.
A tömeg a Dózsa György útról a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épülete elé vonult, csakhogy itt már az ÁVH felfegyverzett egységei fogadták őket.
Ekkor dördültek el az első lövések, és a forradalom visszavonhatatlanul elindult a maga útján.