Kósa Ádám a magyar EU-elnökség keretében megszervezett egész napos nemzetközi tanácskozás, az Érték vagy! keretében szólalt fel. A Bálnában megtartott eseményt azzal a céllal rendezték meg, hogy bemutassák a fogyatékossággal élő és/vagy megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási helyzetét, ismertessék az ehhez kapcsolódó európai tapasztalatokat, példákat.
A magyar politikus kiemelte, hogy a magyar EU-elnökség kiemelten kezeli a kérdést. Kósa Ádám az európai fogyatékosügyi szervezetek képviselőinek részvételével tartott délutáni kerekasztal-beszélgetésen úgy fogalmazott, tapasztalatai szerint az uniós tagállamok hasonló módszerekkel próbálják segíteni a fogyatékossággal élők munkavállalását.
A panelbeszélgetésben Alicia Gómez Campos, az Európai Rehabilitációs Platform főtitkára arról beszélt, hogy a fogyatékossággal élők/megváltozott munkaképességűek munkavállalásában együtt kell működnie a szolgáltatóknak és a munkavállalóknak.
„Fontos, hogy képesek legyünk áttörni a társadalomban a közömbösség, az elfogultság falát, ehhez az érintettek számára szervezett különböző képzések nagy segítséget adhatnak” – tette hozzá.
Thomas Bignal, a Fogyatékossággal Élő Személyeket Segítő Szolgáltatók Európai Egyesületének főtitkára azt fejtette ki, hogy egyesületük húszezer európai szervezetet tömörítő hálózat, amely több mint negyven országban van jelen.
„Sok munkáltató nem tudja, mit jelent a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása. Ehhez meg kell ismerniük a vonatkozó jogi szabályozási környezetet” – mondta. Utóbbi szerinte európai szinten megfelelő, és a jogszabályok elősegítik, hogy a foglalkoztatók forráshoz jussanak, ugyanakkor több állami támogatást szorgalmazott a beszerzések terén.
Frankie Picron, a Siketek Európai Uniójának ügyvezető igazgatója arról számolt be, hogy a szervezet együttműködik az Európai Bizottság szerveivel azért, hogy a siketek számára nyújtott szolgáltatások jelentősen javuljanak. „A siketek szervezetei jelnyelvi szolgáltatásokat hoztak létre, ezzel is segítve az érintettek foglalkoztatását” – közölte.
Marie Denninghaus, az Európai Fogyatékosságügyi Fórum szakpolitikai főkoordinátora hangsúlyozta: a fogyatékossággal élők foglalkoztatása emberi jog, ezt az ENSZ konvenciói is biztosítják.
„Minőségi foglalkoztatásra van szükség, tisztességes bérrel, a nők esetében fennálló dupla szakadékot minél gyorsabban fel kellene oldani. A fogyatékossággal élő munkavállaló számára évente 8700 eurótól 23 ezer euróig terjedhet az az összeg, amit rezsiköltségként kénytelenek pluszban kifizetni” – tette hozzá.
Ignacio Doreste, az Európai Szakszervezetek Kongresszusának főtanácsadója azt mondta, mindent megtesznek annak érdeklében, hogy felemeljék szavukat a megkülönböztető gyakorlatok ellen, és jó pozíciókkal tudnak tárgyalni a munkaadókkal.
„A lakhatás a fogyatékossággal élők alapjoga, és azzá kell tenni a mobilitáshoz fűződő jogukat is” – mondta.
A konferenciát videóüzenetben köszöntötte Szekeres Pál fideszes európai parlamenti képviselő, paralimpiai bajnok, aki kiemelte: a magyar kormány erőforrásokat fordít a fogyatékossággal élő emberekre, amit az örvendetesen növekvő foglalkoztatási adatok is mutatnak.
Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke a színpadon a párizsi nyári paralimpia néhány résztvevőjével, Ekler Luca atlétával, Krajnyák Zsuzsanna tőr- és párbajtőrvívóval, Pap Bianka úszóval, valamint Gergely István vívóval beszélgetett.
Kiemelt kép: Kósa Ádám, a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára az európai fogyatékosügyi szervezetek képviselőinek panelbeszélgetésén az Érték Vagy! konferencián a budapesti Bálnában (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)