A madarakat megfigyelő természetvédelmi szakember beszámolójából kiderül, hogy a darvak többször „táncoltak” is egymással.
„Szürkületkor egy láthatatlan jelre szárnyra keltek, és a közeli nagy kiterjedésű nádas felé vették az irányt éjszakázni. Az áradás következtében a nádas is feltöltődött vízzel, így egy nagyobb vízfelületen biztonságosan tudtak éjszakázni” – idézték a Duna–Ipoly Nemzeti Park közösségi oldalán Krempf István írását.
Eddig jellemzően csak magasan áthúzva tették tiszteletüket a darvak Esztergom és környékének légterében. Ritkaság számba megy, ha megállnak a térségben pihenni, nemhogy éjszakázni.
Kapcsolódó tartalom
„Az áradásnak sok pozitív következménye is van, többek között ez, hogy olyan madárfajok jelenhetnek meg, amelyek alapvetően csak átvonulók a térségben. A víz biztonságot jelent a számukra a közelben lévő kukoricatarlók pedig táplálékot biztosítanak” – állapította meg a nemzeti park Pilis–Budapest környéki Tájegységének szakembere, aki arra is rámutatott, hogy
a túlzott mezőgazdasági precizitás, és az aszály nem kedvez ezeknek a madaraknak.
Már szinte minimális a földön maradó kukoricaszemek száma, az aszályos évek következtében pedig eltűnnek azok a vízfelületek, ahol a darvak éjszakázni tudnának – derül ki a bejegyzésből.
Kapcsolódó tartalom
A természetvédelmi szakember szerint nagyon
fontos, hogy korábbi vizes élőhelyeinken megtartsuk a vizet,
és az agrárterületeken figyelembe vegyük azokat az élőlényeket, amelyek az ember által kint „felejtett” táplálékot fogyasztják el.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)