Elmondta: a zászló évezredeken keresztül mutatta az utat, segítette a katonai alakulatokat és a katonai becsület jelképe. A zászló összeköti azokat a generációkat, amelyek alatta harcoltak a honfoglalástól véráztatta történelmünk során egészen a mai napig.
Ugyanakkor a huszárok mindig sok tekintetben különböztek a többi alakulattól – folytatta. Ennek alátámasztására felidézte az 1941. évi lovassági kiképzési segédletet, ami szerint
„a lovasszellemtől áthatott az a huszár, aki bátor szívű harcos, fanatikusan bízik magában, lovában és fegyvereiben és önmagánál is jobban szereti és ápolja azokat”.
Hangsúlyozta: torokszorító érzés, hogy az 1688-ban, a Magyar Honvédség legrégebben létrehozott reguláris ezredének a Nádasdy ezrednek a zászlaját avatták újra. Annál is inkább, mert évtizedeken át tartó szünet után 2020-ban jöhetett létre újra a gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály.
Hozzátette, hogy személyes szálak is fűzik a huszársághoz, hiszen nagyapja és két nagybátyja is ebben az ezredben szolgált és vitte tovább az ezred szellemét.
Kijelentette, hogy a huszárságnak úgy van értelme, ha az ma is valódi, harcoló, műveleti értékkel bíró egységként része a honvédségnek. Vagyis szükség van egy olyan NATO-kompatibilis, felderítő osztályra, amely jellegében és szellemében a magyar huszárhagyományokat képviseli.
Kapcsolódó tartalom
Ezért létrehoznak egy, a legmodernebb eszközökkel, Gidrán és Lynx harcjárművekkel felszerelt huszárosztályt, ami része lesz a Nádasdy huszárezrednek – mondta a honvédelmi miniszter.
Ezt követően Nádasdy Borbála zászlóanya köszöntötte a huszárosztály tagjait. Azt mondta, az ősei azt üzenik a mai Nádasdy huszároknak: „becsület, hagyomány és jövőkép. Érezzétek át azt a felemelő hazaszeretetet, ami a ti lelketekben és a ti lelketeket erősíti (…) a hazáért mindhalálig”.
Továbbá igazi bajtársi összefogást, józan együttlétet és együttműködést kívánt a huszároknak fenn- és megmaradásunkért, hagyományaink megőrzése érdekében.
Varga István ezredes, a huszárosztály parancsnoka a zászló átvétele után azt mondta: elvárja a huszárosztály teljes állományától, hogy a régi huszárszellemnek megfelelően tegyen eleget a régi mondásnak. Eszerint a huszárnak első a lova, a második a bajtársa lova, a harmadik a felszerelése és csak ezt követi önmaga.
Az ünnepségen a honvédség katolikus és protestáns tábori lelkészei megáldották a lobogót.
Kiemelt kép: Megáldják a lobogót a gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály alegységzászlójának átadásán a budai Vár Csikós udvarán 2024. október 4-én. (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)