A Szerencsejáték Zrt. bevételeit tekintve a legnagyobb hazai cégek közé sorolható, ám nemcsak üzleti tevékenységét illetően eredményes, hanem társadalmi felelősségvállalás terén is élen jár. Mager Andrea, a nemzeti lottótársaság elnök-vezérigazgatója a hirado.hu-nak adott interjúban részletezte, miért fontos számukra a fogyatékossággal élők integrációja és hogyan segítik ezt különböző programokkal, például A játék összeköt! kezdeményezéssel.
Mager Andrea elmondta: a Szerencsejáték Zrt. több mint húsz éve, 2003-ban hozta létre Karitatív Hálózatát, amelyben kifejezetten megváltozott munkaképességűeket foglalkoztat, ezzel olyanok számára teremt stabil egzisztenciát, akik nem, vagy csak nagyon nehezen tudnak elhelyezkedni.
„Célunk, hogy segíthessük a fogyatékossággal élő embertársainkat a társadalmi felzárkózásban és példát mutassunk más vállalatoknak”
– mondta Mager Andrea. A vállalatnál a munkavállalók 10 százaléka megváltozott munkaképességű, ami példaértékű, mivel jóval magasabb, mint a hazai vállalatoknál megszokott 1-2 százalékos arány.
A befogadó játszóterek szerepe
A nemzeti lottótársaság A játék összeköt! program keretében befogadó játszótereket is épít 2017 óta. Ezek célja, hogy nyitottságra, elfogadásra ösztönözze az ép és fogyatékossággal élő gyermekeket. A befogadó játszótereken a fogyatékkal élő gyermekek is élvezhetik a játékot, hiszen nemcsak akadálymentesen megközelíthető közösségi tér, hanem a játékelemek úgy vannak kialakítva, hogy mindkét csoport számára hozzáférhetők legyenek.
„A közös játék segíti a gyerekeket abban, hogy jobban megismerjék egymást és nyitottak legyenek a különbözőségekre is”
– magyarázta Mager Andrea, hozzátéve, hogy a program célja a pozitív szemléletformálás, hiszen a gyermekkori tapasztalatok, az elfogadás felnőttkorra is megmarad.
A befogadó játszóterek megjelenésükben nem egyformák: különböző tematikákkal készülnek, amelyek illeszkednek az adott település kultúrájához vagy történelméhez. Így például Egerben az Egri csillagok története alapján épült a játszótér, míg Kiskunhalason a Sóstó mellett egy vízi világ tematikájú játszótér kapott helyet. Mager Andrea szerint fontos, hogy ezeket a játszótereket úgy alakítsák ki, hogy minél több ember számára elérhetőek legyenek, és országszerte egyenlő arányban helyezkedjenek el.
A befogadó játszóterek megvalósításához szakmai segítséget nyújt a Mozgássérültek Budapesti Egyesülete és az Egyetemes Tervezés Információs és Kutatóközpont. A program jószolgálati nagykövete Drávucz Rita olimpikon vízilabdázó, aki személyesen is érintett, mivel kislánya Charcot-Marie-Tooth (CMT) betegség miatt kerekesszékkel közlekedik.
Mager Andrea elmondása szerint a szülők és a gyerekek mindenütt nagy örömmel fogadták a kezdeményezést. Sok óvodapedagógus és intézményvezető jelezte, hogy a játszótereken található edukációs panelek kínálta lehetőségeket beépítik a gyermekek fejlesztésébe.
Jövőbeli tervek
A program nem áll meg:
2024 végére 34 befogadó játszótér fog működni országszerte, és a következő évben további építéseket terveznek.
A Szerencsejáték Zrt. nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a játszóterek még zöldebbek és környezetbarátabbak legyenek, emellett modern eszközökkel, például okospadokkal bővítik őket. „Mindig igyekszünk a lakosság igényeit figyelembe venni, és még jobb játszótereket építeni” – mondta Mager Andrea.