A 2010-es kormányalakítás idején 447 ezer bűncselekmény elkövetését regisztrálták Magyarországon a hatóságok, ez mostanára radikális mértékben, 178 ezerre csökkent, ami kevesebb, mint a fele a korábbi adatoknak – hangsúlyozta Rétvári Bence. Magyarországon ebben az esetben az európai trendekkel ellentétes folyamatok tapasztalhatók, mivel kontinens nagyobb részén az illegális migráció miatt emelkedik a bűnesetek száma – hangsúlyozta. A rendvédelemre fordított forrásokat 449 milliárdról 1309 milliárd forintra emelte a kormány, emellett az újabb jogszabályokkal szigorodott a büntetőpolitika, például hatályba lépett a „három csapás törvény”, amely a visszaeső elkövetőket szankcionálja. Hatékonyabb lett a bűnüldöző szervek munkája, ezzel több ezerrel nőtt az elítéltek száma – sorolta.
Az államtitkár fontos eredményként említette a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (NBT) 13 évvel ezelőtti létrehozását, amelynek egyik célja az volt, hogy minél kevesebben váljanak áldozattá, illetve csökkentsék az elkövetők visszaesésének kockázatát. Az NBT nemcsak országos, hanem vármegyei szinten is koordinálja ezt a munkát – részletezte. Ennek érdekében egyebek mellett iskolai programokat hoztak létre, ezeken több mint 23 ezren vettek már részt. A képzésekbe bevonták a rendőrök mellett a pedagógusokat, és a tanulók mellett a szüleiket is.
Az utóbbi években a rendőrségnek nagyon fontos szövetségese volt az NBT az online csalások elleni küzdelemben
– emelte ki. Rétvári Bence hangsúlyozta: az elkövetők már a legkorszerűbb technológiákat, például a mesterséges intelligenciát is alkalmazzák, ezért kiemelten fontos, hogy a bűnüldöző szervek az NBT-vel együttműködve igyekezzenek visszaszorítani a csalásokat.
A sajtótájékoztatón Hatala József, az NBT elnöke fontos eredményként említette, hogy a kormány munkájának köszönhetően sikerült elfogadni egy tíz esztendőre szóló bűnmegelőzési stratégiát, ezzel lehetőség nyílt arra is, hogy csökkenteni lehessen az alkalmakat a bűncselekmények elkövetésére. A szervezet az áldozattá válás szempontjából kiemelt célcsoportként tekint a fiatalokra és az idősekre. Az NBT munkájának egyik része az elítéltekkel foglalkozik, igyekeznek olyan nevelésben részesíteni őket, hogy minél kisebb legyen náluk a visszaesés kockázata, ami a költségvetést is kíméli – részletezte.
A hét éve elindított, úgynevezett Nagy Diák bűnmegelőzési teszten már csaknem 129 ezer középiskolás vett részt, számuk évről évre emelkedik – hangsúlyozta. Az idősebb korosztály védelmében létrehozták a Hetvenkedő hatvanasok nevű programsorozatot, ami ugyancsak egyre népszerűbb. Hasonló kezdeményezés a Nyugdíjas akták, amely egy idősekből álló színjátszó csoport segítségével hívja fel a figyelmet a korosztályra leselkedő veszélyekre, a Csalóakadémia pedig rövid felvilágosító videókkal igyekezik megelőzni a bűncselekményeket, az áldozattá válást, a kisfilmeket immár több mint kétmillió-háromszázezren tekintették meg – mondta Hatala József.
Kiemelt kép: Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Hatala József, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elmúlt tíz évben végzett bűnmegelőzési tevékenységéről tartott sajtótájékoztatón a minisztériumban (Fotó: MTI/Soós Lajos)