A KÖTÉL speciális mentőszolgálat felkészültsége folyamatos, hiszen az év minden napján készen áll a bevetésre – mondta Bodó László. „Nem egy konkrét árvízre készülünk, hanem bármilyen katasztrófahelyzetre, az év 365 napjában bevethetők vagyunk. A felszerelésünk mindig készen áll, külön vannak csomagolva az árvízi, a földrengéshez, illetve viharkárhoz szükséges eszközök” – magyarázta az elnök.
Bár Magyarországon több helyen is jelentős volt az árvízi helyzet, Kisorosziban 2013-ban már sikeresen segítettek, így idén is visszahívták őket. „2013-ban tizenegy napig voltunk jelen, amikor a valaha mért legmagasabb vízállás érte el a települést. Az idei árvíz elmaradt attól, de a lakosság már minket kért, mert 2013-ban sikeres munkát végeztünk” – tette hozzá Bodó.
Minden perc számított
A KÖTÉL egyesület tagjai az árvízi mentés közepette egy különösen nehéz helyzetben is helytálltak, amikor életmentő beavatkozásra került sor. Az egyik helyi lakosnál életveszélyes bélelzáródást diagnosztizáltak, amely azonnali orvosi beavatkozást igényelt. A csapat gyorsan reagált, és miután biztosította a beteg stabil állapotát, helikopteres mentést szerveztek. „Amikor az utazásra felkészítettük a beteget, a helikopter rotorja már forgott. Az OMSZ és a honvédség helikopteres egységével szorosan együttműködve sikerült időben eljuttatnunk a budapesti Honvédkórházba” – emlékezett vissza Bodó László.
A mentésnél minden perc számított, mivel a beteg állapota gyorsan romlott. A KÖTÉL csapattagjai szakszerűen és gyorsan cselekedtek, hogy biztosítsák a beteg biztonságos szállítását. Az időben végrehajtott műtét megmentette a nő életét. „Ez volt az egyik legemlékezetesebb pillanat, amikor az összefogás erejére és a gyors döntéshozatalra volt szükség, hogy egy életet megmentsünk” – mondta Bodó László.
Az árvízi bevetésen a KÖTÉL együtt dolgozott a katasztrófavédelemmel, a honvédséggel és a vízügyi szakemberekkel. Az összefogás különösen akkor vált fontossá, amikor a beteg szállítása zajlott. A Honvédség helikopteres egysége, az OMSZ egysége és a mentőcsapat hatékonyan összehangolta a tevékenységét a KÖTÉL csapatával, hogy a beteg biztonságosan és időben a kórházba érkezzen.
A falu élelmezését is biztosították
Az árvíz során az egyik legnagyobb feladat az volt, hogy Kisoroszi lakosai a katasztrófa ellenére ne érezzék, hogy el vannak vágva a külvilágtól. A falu élelmezését és alapvető szükségleteit a KÖTÉL egyesület koordinálta. „Reggel négy órakor keltünk, és öt órára már átvettük az első pékárut, majd a délelőtt folyamán hús- és zöldségszállítmányokat hoztunk” – mesélte Bodó László. A csapat folyamatosan figyelte, hogy minden lakos megkapja a szükséges élelmiszert, és a falu lakói ne érezzék az árvíz miatti elzártságot.
Még a lakók munkába járásáról is gondoltak. Ha valaki nem tudott a komppal átkelni a víz miatt, a KÖTÉL csapata saját eszközeivel biztosította, hogy mindenki biztonságosan hazaérjen. „Nem hagytuk, hogy bárki is a túlparton maradjon, ha épp munkából tért volna haza” – emelte ki Bodó László. Még a helyi szentmisét sem kellett elhalasztani, mert a papot is átvitték a túlpartról, hogy megtarthassa a szertartást.
A kisoroszi gyerekek „árvízi piknikje”
Az árvízi védekezés mellett külön figyelmet szenteltek arra, hogy a helyi közösség gyermekeinek is megmutassák munkájukat. Egy spontán szervezett „árvízi pikniken” a gyerekeket közelebb engedték a mentési munkálatokhoz és a technikai eszközökhöz. „Megmutattuk nekik a tűzoltóautókat és a felszereléseket. Állomásokat hoztunk létre, ahol közelebbről is megismerhették, hogyan dolgozunk. Együtt töltöttük a délutánt, miközben a csapat másik fele folytatta a napi feladatokat” – emlékezett vissza az elnök.
A piknik másnapján egy megható gesztussal köszönték meg a gyerekek és szüleik az egyesület munkáját. „Másnap egy csapat gyerek és felnőtt jelent meg, hogy megköszönjék az áldozatos munkánkat, és adományt gyűjtöttek, amit helyben át is adtak nekünk. Kézzel készített hajót is hoztak, amit a gyerekek készítettek, és ez igazán megható pillanat volt. Ezek a gesztusok teszik feledhetetlenné a munkánkat” – mondta Bodó László.
A KÖTÉL csapata számára az ilyen pillanatok erősítik meg, hogy a nehéz körülmények ellenére is érdemes dolgozni. A lakosságtól kapott visszajelzések és a közösség összefogása igazolja, hogy a mentési munkálatok nemcsak a katasztrófahelyzetek megoldásáról szólnak, hanem emberi kapcsolatok építéséről is. „Ez nem csak egy munka, hanem egy olyan feladat, amelyért megéri a bőrünket a vásárra vinni” – mondta meghatottan az elnök.