Siklós Gabriella elmondta, hogy Budapesten szombat hajnalban 830 centiméteren tetőzött a Duna.
„Ilyenkor a trendet kell figyelni a vízmércén, ezért több órán keresztül szokták nézni a kollégák, hogy tényleg elindult-e már az apadás. Gyakorlatilag azt mondhatjuk, hogy ez most megtörtént” – mondta.
Rámutatott: a Margitszigeten különösen kell figyelni arra, hogy az úgynevezett szivárgó vizek, melyek ezen a kavicsos rétegen keresztül a talajból jönnek föl – és ez 2013-ban is sokfelé gondot okozott – vajon előfordulnak-e, a tapasztalatok alapján ezt figyelik fokozottan a szakemberek.
Kapcsolódó tartalom
Siklós Gabriella felhívta a figyelmet, hogy a Duna egész magyarországi szakaszán nagyon figyelni kell. A Szigetközben, illetve a Duna-kanyarban 24 órás szolgálatban vannak a vízügy szakemberei, és ilyenkor jönnek elő azok a kísérő jelenségek, amelyekre az elmúlt 24 órában két helyen volt példa.
Pilismaróton majdnem átszakadt a töltés, amiről a Vízügy országos műszaki törzse tegnap (pénteken) kapott értesítést. Tizenhat órán keresztül folyt egy nagyon megfeszített munka, ugyanis a töltésnek az az oldala, amely a víz felé van, és amely általában egy fóliával van letakarva, megcsúszott, azaz – szakszóval – suvadt a töltés.
„Ez az egyik legveszélyesebb jelenség árvíz esetén” – hansgúlyozta a szóvivő.
Búvárok és egy hatalmas daru segítségével, kövekkel megtöltött nagy zsákokkal kellett megerősíteni a töltést.
Vácon pedig a közműhálózat csatornafedeleiből kezdett feltörni a víz, ezt ilyenkor kútgyűrűkkel kell körbevenni, majd zsákokkal leterhelni. Ezekre a jelenségekre célzott a szóvivő, amikor arra utalt, hogy a vízügyeseknek továbbra is 24 órában figyelniük kell.
Kiemelt kép: Siklós Gabriella, az OVF szóvivője az árvízi helyzetről beszél az M1-en a Margitszigetről, 2024. szeptember 21-én (kép forrása: MTVA)