A fővárosban is tart a felkészülés: az óbudai Királyok útján már lezárták a védmű több tucat átjáróját, 1700 méteren hatezer köbméter agyag felhasználásával, gépek segítségével építik meg az ideiglenes gátat – hangzott el az M1 Híradójában.
A Duna már hétfőn este elérte az alsó rakpartokat Budapesten. A víz gyorsan emelkedik, és a szakemberek szerint arra kell készülni, hogy hosszan vonul le az ár.
„2013-ban 891 centiméter volt itt, a fővárosban a tetőző érték, most körülbelül olyan 850 centiméter körüli tetőzést várunk, ahogy említettem, szombaton. Egyébként ez jellemzi az egész budapesti, illetve az a fölötti Duna-szakaszt, tehát körülbelül, olyan hozzávetőlegesen 40 centiméterrel elmarad majd a tetőző vízállás a 2013-astól”
– mondta Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.
Az áradás miatt a fővárosban számos lezárásra kell számítani: a Margitszigetre nem lehet behajtani, az Árpád híd felől gyalogosan még be lehet menni. Nem közlekedik a 26-os autóbusz, rövidebb szakaszon jár a 2-es és a 23-as villamos. A szentendrei Hév csak a Margit hídig közlekedik. A Duna várhatóan szombat délután vagy este tetőzhet a fővárosban.
A Római-parton házakat önt el a Duna
„Pont ezekben a percekben tör be a víz az itt lévő házakhoz. A Római-part alacsonyabban fekvő területeit ezekben a percekben éri el az árvíz. A víz betör az udvarokra és folyamatosan emelkedik a vízszint” – mondta az M1 helyszíni tudósítója, aki hozzátette, hogy van olyan ingatlan, aminek a teljes udvarát is elárasztja majd a Duna, és vélhetően betör a víz a házba is.
A szakértők 850 centiméternél várják a Duna tetőzését szombatra, így ahol nem védekeznek homokzsákokkal, ott többmilliós kár keletkezhet az épületekben. A Római-partnál hatezer köbméter agyagot szórnak ki azokra a területekre, ahol meg kell erősíteni a gátat.
Teljes hajózási zárlat lép érvénybe, ha a Duna vízszintje eléri a 800 centimétert
A Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság szerda délelőtt kíméleti hajózást rendelt el a Dunán, ami azt jelenti, hogy közlekedni hajóval még szabad, de csak fokozott óvatossággal és csökkentett sebességgel, azért, hogy a hullámkeltést elkerüljék – hangzott el az M1 Híradóban.
A szállodahajók nagyobb méretük miatt már nem közlekedhetnek, és kikötőhelyen várják az árhullám levonulását.