Bakondi György hozzátette, a kormány szeretné elérni, hogy az Unió ne büntesse Magyarországot az illegális bevándorlók feltartóztatása miatt, illetve járuljon hozzá a 800 milliárd forintért kiépített műszaki akadályrendszer és a határőrizeti rendszer költségeihez.
A főtanácsadó emlékeztetett arra, hogy Görögország falat, Lengyelország, Lettország és Litvánia kerítésrendszert épített, Bulgária megerősítette a korábban kiépített biztonsági rendszerét. Az Európai Unió központi költségvetése valamilyen módon mindegyik létesítmény finanszírozásában részt vett.
Elmondta, Németország arra készül, hogy a teljes határán visszaállítsa az ellenőrzéseket az illegális bevándorlás visszaszorítása érdekében. Ez egy, a demokratikus választások eredményeképpen kikényszerített lépés – tette hozzá.
Úgy vélte, a legutóbbi két tartományban zajló választásokon a kormánypártok súlyos veresége megmutatta, hogy a lakosságnak nem tetszik a jelenlegi migrációs politika.
„Úgy áll a helyzet, hogy Európa-szerte egyre több országban fogalmazódik meg az, amit mi 2015 óta mondunk, hogy az Európai Unió külső határait szilárdan őrizni kell és csak azok léphessenek be, akiknek már megvan a politikai menekült státuszuk”
– jelentette ki Bakondi György.
A belbiztonsági főtanácsadó az Európai Unió menekültekkel kapcsolatos gyakorlatában súlyos problémának nevezte, hogy a menekültstátuszt megkapók nem akarnak beilleszkedni az őket befogadó társadalomba, illetve a kiutasított migránsok eltűnnek a hatóságok elől.