Az az igazán szép az őszben, hogy valójában a másik három évszak kombinációja, van, hogy egy nap alatt lezajlik a tél, a tavasz és a nyár is. A megváltozott időjárás azonban szélsőséges hőmérséklet-ingadozást is hoz. Az idő napról napra, de akár óráról órára is hirtelen megváltozhat.
„A hőmérséklet-csökkenés az idősebb és gyenge immunrendszerű szervezetet jobban megviseli. Ilyenkor felerősödhetnek az ízületi problémák, de a légúti megbetegedések is gyakoribbá válnak. Az őszi hónapok kedveznek a kennelköhögés terjedésének, illetve a páratartalom változása a gombák szaporodásának, ezért érdemes a bőrbetegségekre is figyelni”
– mondta Piller Pálma állatorvos a hirado.hu-nak.
A hidegfrontok bármilyen krónikus betegségre kihatással lehetnek. Akár az epilepsziára, akár a cukorbetegségre, akár a szív- és érrendszeri betegségre.
A szakértő azt tanácsolta, hogy az ízületi problémákkal küzdő kedvenceknél mindig figyeljünk arra, hogy melegen tartsuk az ízületeket, tehát elengedhetetlen a megfelelő védőöltözet, mielőtt megindulunk a napi séták egyikére.
Kint vagy bent?
Minden eshetőségre felkészülve figyelni kell arra, hogyha kint, a szabadtéren él a kutya, biztosítva legyen számára a megfelelő védelem, egy saját, lehetőleg szigetelt és meleg kutyaház, ahová a szélsőséges időjárási elemek elől behúzódhat. Arra is ügyelni kell, hogy mindig legyen előtte elegendő mennyiségű friss ivóvíz.
A hűvösebb időjárás a lakásban élő kutyáknak is kihívás, a rövid szőrzetű és érzékeny bőrű kutyák számára már ebben az időszakban fontos a megfelelő méretű, meleg és kényelmes kutyaruha, kabát, netán egy cipő használata, ha kimegyünk velük a szabadba.
Itt persze figyelembe kell venni, hogy milyen fajtájú kutyáról van szó, hiszen egy bernáthegyi nem fogja igényelni a hidegben a plusz réteget, azonban egy csivavánál már szinte elengedhetetlen a kutyaruha.
Étrend az évszakhoz igazítva
Kedvenceink étrendjét érdemes az évszakok váltakozásához igazítani. Kinti kutyáknál szükség lehet a kalóriabevitel növelésére és az energiadúsabb táplálékokra. A lakásban élő ebeknél azonban az alacsonyabb kalóriabevitel is elég lehet, mivel sokkal kevesebbet mozognak, mint kinti társaik.
„A kutyáknál is a táplálkozás az egyik alappillére az egészséges életmódnak. Fontos a jó minőségű és tápanyagban gazdag táplálék. Szükséges esetben pedig a táplálékkiegészítők adása” – mondta a szakértő.
Piller Pálma hozzátette, hogy fontos a paraziták elleni védekezés is, mivel az enyhébb őszi-téli időjárás kedvez a bolháknak, kullancsoknak és a szívférgességet terjesztő szúnyogoknak is, ezért érdemes egész évben gondoskodni kedvenceink parazitaellenes védelméről.
Kapcsolódó tartalom
Mikor forduljunk az állatorvoshoz?
Szív- és érrendszeri betegségre, mint már említettük, az időjárási frontok is hatással vannak. Ha azt látjuk, hogy nehezen áll fel alvás után, vagy köhécsel, esetleg nehezen veszi a levegőt egy-egy séta után, akkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatni a kutyát. Légúti megbetegedéseknél gyakori tünet az orrfolyás, a köhögés, levertség, bágyadtság, szemkönnyezés.
Aggodalomra adhat még okot, ha bőrelváltozást észlelünk az állatainkon. Szőrhiányos területet, duzzanatot vagy pörköket. Ezeket okozhatja egyrészt allergia, illetve a nedves idő kedvez a baktériumok és gombák szaporodásának a bőrfelületen is, így ha kutyusunk lába, szőre vizes lesz, mindig töröljük szárazra a megelőzés érdekében.
A szakértő utolsó jó tanácsként még elmondta, hogy különösen ügyelni arra, hogy ne hagyjunk szabadon az asztalon semmilyen humán gyógyszert, amit az állatok könnyen elcsenhetnek, mert súlyos mérgezést okozhatnak náluk.
Kapcsolódó tartalom
A kiemelt kép illusztráció.