Aktuális

Megható videó: elsírta magát Csongrádi László, ahogy a rendőrség visszaadta ellopott olimpiai aranyérmét

Életet menthet és ingyenes – A HPV-oltás előnyeiről és tévhitekről beszélgettünk az NNGYK osztályvezetőjével

| Szerző: Fügedi Anett
A HPV-fertőzés ellen nincs olyan gyógymód, mint például egy bakteriális vagy gombás fertőzés esetén, emiatt erősen ajánlott a szexuális élet megkezdése előtt a HPV elleni védőoltás beadása. A mai napig rengeteg tévhit kering az oltásról, melyről a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Járványügyi és Védőoltási Osztályának vezetőjét, Molnár Zsuzsannát kérdeztük.

Hazánkban évente nagyjából ezer új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak, a betegségben 400–500 nő hal meg. A HPV (humán papillomavírus) elleni védőoltás azonban 90 százalékban megelőzi a méhnyakrák kialakulását, ezért is fontos időben beoltani a fiatalokat. Ezért idén is kérhetik az ingyenes HPV elleni védőoltást gyermekük számára a 12. életévüket betöltött, 7. osztályos tanulók szülei. Az erről szóló igénylést szeptember 13-ig kell leadni az iskolában. A diákok októberben kapják az első oltást, áprilisban pedig a másodikat. A szakember szerint a térítésmentes vakcina szerencsére népszerű a fiatalok körében.

Ugyanolyan fontos oltani a fiúkat, mint a lányokat (Fotó: Schutterstock)

„Az elmúlt tíz év adatait figyelembe véve – melyből a kampány első hat évében csak a lányok, az utóbbi négy évben pedig már a fiúk is részesülhettek védőoltásban – a lányok esetében nagyjából 80 százalék kéri az oltóanyagot, a fiúknál pedig körülbelül 68-70 százalék az igénybevételi arány” – mondta hirado.hu-nak az NNGYK járványügyi osztályvezetője.

Molnár Zsuzsanna arra is felhívta a figyelmet, hogy mindkét nemnél fontos a megelőzés: „A lányoknál méhnyak-, szeméremtesti és hüvelyi rákot okozhat a humán papillomavírus, de a fiúk is érintettek lehetnek a szájüregi, végbélnyílás körüli és hímvessződaganatokkal. Nem is beszélve a nemi szemölcsökről, ami aztán igazán meg tudja keseríteni egy kamasz életét.” 

Hosszú távú megoldás

A HPV több mint 200 típusból álló víruscsalád, amely elsősorban szexuális érintkezéssel terjed. Az emberek 85–90 százaléka megfertőződik élete során a HPV-vel, ami többnyire magától eltűnik a szervezetből. A vírus alacsony kockázatú típusai felelősek a bőrön és a nemi szerveken a szemölcsök kialakulásáért, a magas kockázatú típusok miatt alakulnak ki egyes rosszindulatú daganatos elváltozások. A védőoltással hosszú távú, az adott oltóanyagban található HPV-típusok elleni védettség alakítható ki, hatékonyan megakadályozható a vírus okozta betegség.

HPV-oltóanyag (Fotó: MTI/Földi Imre)

A védőoltás tehát mindkét nemnél és fiatal felnőttkorban is ajánlott. Mivel a legújabb oltóanyagok már kilenc HPV típussal szemben nyújtanak hatékony védelmet, így azok számára is ajánlott, akik már átestek HPV-fertőzésen vagy tünetmentesen hordozzák valamely típust.

Rendszeres szűrővizsgálat ajánlott

Sok szülő úgy véli, hogy mivel gyermeke nem él szexuális életet, ráérnek a védőoltás beadásával, de Molnár Zsuzsanna szerint pontosan emiatt ez a korosztály a célpont: „A védőoltás akkor a leghatásosabb, hogyha ebben az életkorban még a szexuális élet megkezdése előtt beoltják a fiatalokat. Pont az a cél, hogy mire megkezdik a szexuális életet, már védettek legyenek. Ráadásul azért is a 11-12 éveseket oltják, mert ebben az életkorban a legjobb az immunválasz. Nekik két oltás kell, 15 éves kor fölött viszont már három szükséges a védettséghez. Az iskolai kampányoltás keretében a HPV elleni oltás ingyenes, amennyiben a szülő nem a kampányoltás keretében szeretné beoltatni gyermekét, akkor ahhoz az oltóanyagot a gyógyszertárban receptre felírva, térítés ellenében szerezheti be.”

A védőoltás beadatása azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene nőgyógyászati szűrésekre járni. Tekintettel arra, hogy a több mint 200 azonosított HPV típusból körülbelül 40 ismerten rákkeltő hatású, a vakcinák pedig jelenleg nem védenek minden típus ellen, ezért a méhnyakszűrésen a rendszeres részvétel továbbra is ajánlott.

Tévhitek és mellékhatások

A kép illusztráció. (Fotó: MTI/Mészáros János)

A vakcinával szembeni ellenérzést elsősorban az táplálja, hogy a gyerekek többször, többféle védőoltást is kapnak, és ezzel – vélik a szülők – megterhelik az immunrendszerüket. Molnár Zsuzsanna ugyanakkor arról tájékoztatott, ez a korosztály nagyon jól reagál ezekre, az oltóanyagok nagy része amúgy is inaktivált, tehát nem tartalmaz élő vírust, attól megbetegedni nem lehet.

Az elmúlt időszakban világszerte nők milliói kapták meg a védőoltást, és csak enyhe mellékhatások fordultak elő, mint bőrpír, duzzanat az oltás beadásának helyén, esetenként fejfájás. Ételallergia, asztma, ekcéma, szénanátha és más allergiás megbetegedések sem zárják ki az oltást, amiről a legelterjedtebb tévhit, hogy meddőséget okoz: ezt sem kutatások, sem klinikai vizsgálatok nem támasztják alá.

Ajánljuk még