Percről percre

Honvédségi helikoptert kellett bevetni Kisorosziban | Dél felé tart a dunai árhullám | Kövesse az árvízi híreket a hirado.hu-n

Menczer Tamás: Aki békét akar, az zsarolásra számíthat

Világos, mint a Nap, aki békét akar, az zsarolásra számíthat – fogalmazott a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója hétfőn közösségi oldalán.

Menczer Tamás a bejegyzésben megosztott videóban azt mondta: van két uniós tagállam, Magyarország és Szlovákia, és van egy nem uniós ország, Ukrajna. Ukrajna veszélyezteti a magyarok és a szlovákok energiabiztonságát, holott ezt nem tehetné, hiszen van egy társulási megállapodás az unió és Ukrajna között – jelezte.

A kormánypártok kommunikációs igazgatója szerint egy ilyen helyzetben Brüsszelnek, az Európai Bizottságnak fel kellene lépni a tagállamok védelmében, és mivel az Európai Bizottság a szerződések őre, őrködnie kellene, hogy a megállapodást mindenki, így Ukrajna is tartsa be.

Ehhez képest Brüsszel semmit sem csinál. „Tötymörög, nézegeti, vizsgálgatja”, holott teljesen egyértelmű a helyzet – emelte ki. Sőt, hozzátette: jó eséllyel maga Brüsszel, maga Ursula von der Leyen javasolta Ukrajnának, hogy zárják el az olajat.

Menczer Tamás hangsúlyozta: „minden eszközzel meg fogjuk magunkat védeni”. Hozzátette: annak eszközeink, de nem lenne baj, ha az Európai Bizottság egyszer véletlenül és kivételesen úgy járna el, ahogyan egyébként szabályszerűen neki el kellene járnia, és ahogyan azt a józan ész is diktálja. De erre úgy látszik, nem számíthatunk – jegyezte meg.

Sorolta: egyrészt vannak szabályozási, jogi eszközök, konzultációs eljárás – persze itt kellene az Európai Bizottság együttműködése -, vagy választott bírósági vitarendezés. Vannak technikai lehetőségek is, ezeket nyilván a MOL is vizsgálja – fűzte hozzá.

Menczer Tamás kijelentette: Magyarország mindig világossá tette, hogy nem akarja visszazsarolni Ukrajnát, „mi a szerződéseket és a megállapodásokat, amelyeket megkötünk, be akarjuk tartani”.

Azonban tényszerűen igaz, hogy az Ukrajnába érkező energiának jelentős része Magyarországon keresztül érkezik. Az elektromos áramnak több mint 40 százaléka, a földgáznak illetve a vezetékes kőolajnak több mint tíz százaléka – mutatott rá a kormánypártok kommunikációs igazgatója.

Ajánljuk még