Percről percre

Még hat napig tarthat a kiemelt árvízi védekezés | Komáromnál tetőzött a Duna | Budapesten nyolcméteres a vízszint | A Lajtán elindult a lassú apadás – Kövesse az árvízi híreket a hirado.hu-n

Győrfi Pál a hirado.hu-nak a hőségről: 40 éve dolgozom a mentőszolgálatnál, ilyen magas esetszámokra csak a Covid–19 idejéből emlékszem

| Szerző: Balássy Gyöngyi
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője többek között arról beszélt a hirado.hu-nak, hogy mennyire fontos a társadalmi összefogás. Ebben a hőségben figyeljünk oda az idősekre, a gyerekekre és a súlyos betegséggel élőkre, hisz ők fokozottan ki vannak téve az extrém hőség kockázatainak.

Másodfokú hőségriasztás lép életbe péntektől vasárnapig, az elmúlt két hétben erős hőséghullám kebelezte magába Magyarországot. Nem voltak enyhülést hozó hidegfrontok, és a tartós hőség bizony megterheli a szervezetet. A nappali hőingadozás pedig csekély, reggel és este is közel hasonló meleg uralkodik a szabad levegőn.

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

Ettől igazán rendkívüli a mostani helyzet, és ettől emelkedett meg a mentőszolgálat eseteinek száma is – árulta el a hirado.hu-nak Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.

„Normális esetben egy átlagos napon olyan 3500-szor hívnak mentőt Magyarországon. Ez a szám már önmagában is magas érték, de ez most még tovább nőtt, és mostanra elértük a 4500 körüli esetszámot. A hétfő kritikus nap volt, mert a 4600-at is megközelítette ez a szám”

– tájékoztatott Győrfi Pál. Ez azt jelenti, hogy a mentőszolgálatnak 20-30 százalékkal több munkája van a hőségriadóban, mint egy átlagos időszakban. Ha pedig az esetszámokat elosztjuk a másodpercek számával, akkor azt kapjuk, hogy minden huszadik másodpercben hívnak mentőt valahová Magyarországon.

„Negyven éve dolgozom a mentőszolgálatnál. Én ilyen magas esetszámokra csak a Covid–19 idejéből emlékszem, annak is a durva hullámaiból”

– mondta a szóvivő.

Győrfi Pál hozzátette, hogy a mentőszolgálat életében a koronavírus-járvány valóban nagyon nagy kihívást jelentett, akkoriban a mentők ciklikusan voltak kitéve a terhelésnek a Covid hullámai miatt.

A második és a harmadik hullám volt a legdurvább, és a mostani esetszámok már azt az időszakot idézik. Ugyan elsősorban az általános rosszullétek miatt értesítik a mentőket, azonban ebben a melegben a belgyógyászati esetek és a balesetek száma is megnőtt.

Társadalmi összefogás

Nagyon sok esetben megelőzhető lehetne a rosszullét, de a hőhullám okozta következményekről sokan nem vesznek tudomást, vagy éppen mentális vagy fizikai állapotuk nem teszi lehetővé, hogy megfelelően védekezzenek ellene.

„Ilyenkor fontos a társadalmi összefogás. Aki teheti, figyeljen oda az idősekre, a gyerekre és a súlyos betegséggel élőkre, ők fokozottan ki vannak téve az extrém hőség kockázatainak. Ha van egy idős szomszédunk, aki nem tud bevásárolni ezekben a nehéz napokban, akkor ajánljuk fel neki a segítséget. Ha van a családban idős ember vagy gyerek, akkor itassuk, diktáljuk bele a vizet akkor is, ha azt mondja, hogy nem szomjas, mert a szervezetünknek szüksége van a folyadékpótlásra” – hívta fel a figyelmet a szóvivő.

Győrfi Pál nem győzte hangsúlyozni a víz fontosságát, és a cukros, valamint az alkoholos italok kerülését, mert azok elvonják a folyadékot a szervezetből. Emellett kiemelten fontos a fejünk védelme a közvetlen napfénytől, illetve a természetes anyagból készült, könnyen szellőző ruhanemű viselése.

Ajánljuk még