Mindössze egy nap alatt húzták fel a falait egy hetven négyzetméteres könnyűszerkezetes, energiatakarékos háznak egy deszki telken. A ház három hónap alatt lett kulcsrakész. Most már csak az utolsó simításokat végzik el a szakemberek, egy hét múlva költözhető lesz. Az építési vállalkozó több hasonló ingatlant is épít a környéken. Azt mondja: az idén elinduló új otthonteremtési támogatások jelentősen fellendítették az építőipart és az ingatlanpiacot.
„Azt vettük észre, hogy nagyon befolyásolja az állami támogatás az építést. Most jelenleg itt a lakóparkban saját beruházásként négy házat hirdettünk meg, és egy hét alatt mind a négy elkelt” – mondta Nádasdi Csaba, a KöltözzMa Kft. tulajdonosa.
A csok plusz lényege, hogy a házaspárok egy gyerek után tizenöt, két gyermek esetén harminc, míg három vagy annál több gyermekkel ötvenmillió forintos hitelt vehetnek fel. A kölcsön kamata fix 3 százalék. Ráadásul a támogatással vásárolt ingatlan illetékmentes.
Az ötezer fő alatti kistelepüléseken a csok plusz akár a falusi csokkal együtt is igényelhető.
Kapcsolódó tartalom
Egyre több fiatal költözik például a Somogy vármegyei Taszárra a falu polgármestere szerint, ami jelentősen hozzájárul az 1800 főt számláló falu lakosságmegtartó erejéhez.
„Itt, Taszár településen is nagyon sok olyan ház található, ami az elmúlt évek során falusi csokból újult meg vagy épült fel” – mondta Varjas András polgármester.
Töretlen a csok plusz és a januártól kibővített új falusi csok népszerűsége is – ez derül ki a május végi adatokból, amit a családokért felelős államtitkár ismertetett Budapesten. Hornung Ágnes kiemelte: év eleje óta a falusi csok iránt ötezer házaspár érdeklődött, közülük 2500-an nyújtottak be kérelmet átlagosan nyolcmillió forint összegben.
A csok plusz iránt jóval többen, mintegy
12 ezer házaspár érdeklődött, hatezren igényelték is a kölcsönt, átlagosan 26 millió forint értékben, így a befogadott kérelmek összege 160 milliárd forint.
„A házaspároknak mintegy fele egy, a másik fele pedig kettő vagy több gyermeket vállalt a csok plusszal. Ez is azt bizonyítja, hogy ez az eszköz nemcsak az otthonteremtést, hanem az új gyermek vállalását, a demográfiai mutatókat is segíti. Az egy gyermeket vállalók átlagosan 23 millió forint, a két gyermeket tervezők 29 millió forint, a nagycsaládra vágyók pedig összesen 44 millió forint összegű kölcsönt igényeltek” – közölte Hornung Ágnes.
Az ismertetett adatokból az is kiderül, hogy év eleje óta a csok pluszt a kérelmezők döntő többsége használt ingatlan vásárlására igényelte a támogatást. De a falusi csok-igénylések több mint felét is használtingatlan-korszerűsítéssel vagy -bővítéssel egybekötött vásárlásra nyújtották be.
A kiemelt kép illusztráció.