A megyei jogú városok választási eredményeiből látszik, hogy a Fidesz tudott erősödni. Este fél 11 körül még Győr kérdéses, de az biztosra vehető, hogy eggyel több megyei jogú városban adhatnak polgármestert a kormánypártok, mint az előző ciklusban – fogalmazott Rotyis Bálint, a Nézőpont Intézet elemzője a hirado.hu-nak. A szakértő kiemelte: ilyen értelemben a Fidesz a Budapesten kívüli területeken erősödni tudott.
Kapcsolódó tartalom
Noha a vármegyei listák adatai még korai feldolgozottságúak, azokból is kirajzolódik a kormánypártok erős vidéki bázisa. Rotyis Bálint emlékeztetett:
a Fidesznek jelentős, kiépített országos hálózata van a kis településeken is. Nyilván ez a pártnak előny, egy erőforrás, de önmagában a helyi szervezet megléte nem jelent győzelmet. Fejlesztésekre és helyi sikerekre van szükség
– húzta alá.
Az elemző kiemelte, hogy a kormánypártok vidéki támogatottságát az adja, hogy 2010 után a kormány programokkal támogatta a vidéket. A magyar városok és magyar falvak élhetővé tételére, valamint a Budapest-központúság ellensúlyozására törekedett.
A megyei jogú városokból gazdasági-kulturális központokat igyekszik alkotni, ezáltal is kiterjeszti gazdaság erejét az országban, hogy a munkahelyek és a megélhetés lehetősége a vidéki emberek számára is adott legyen
– mutatott rá.
Kérdésre adott válaszában a Nézőpont Intézet elemzője elmondta, hogy az önkormányzati választások eredményei alapján Baja, Eger, Miskolc és Salgótarjánban lett jobboldali fordulat. Mint mondta, Baján és Egerben már az önkormányzati ciklus közben szétesett a baloldali összefogás, tehát borítékolható volt a változás. Ehhez képest viszont meglepetés a miskolci és salgótartjáni fordulat. Két nagyvárost pedig a baloldal hódított vissza: előreláthatólag Nagykanizsának és Szolnoknak baloldali polgármestere lesz.