„A Soros-hálózathoz való kötődésre sem tud érdemi magyarázatot adni, pedig a Soros-világhoz köthető emberek szerepelnek a listáján, Sorossal együttműködők vannak a stábjában is, és a Soros-projektet megvalósító cég is felsejlik a kampányának háttérben” – sorolta Boros Bánk Levente.
„Vajon kinek akarnak megfelelni, a választóknak, vagy pedig a korábbi vagy éppen aktuális megrendelőiknek?” – tette fel a kérdést az elemző, aki emlékeztetett, hogy felsejlettek kétes hátterű és múltú emberek is Magyar Péter csapatában, de a Bajnai Gordonhoz köthető cég, a DatAdat is felbukkant, amely korábban is a balliberális oldal szekerét tolta, és érintett volt a külföldi kampányfinanszírozási botrányban is.
Külföldi finanszírozás vagy mikroadomány?
„Vélhetően több száz millió forintot égetett el néhány hónap alatt. A korábbi baloldali finanszírozási botrányok fényében nehezen hihető, hogy ezt pusztán mikroadományokból gyűjtötte össze” – magyarázta.
Boros Bánk Levente kiemelte, hogy nem tudja tisztázni a háborúhoz való viszonyát sem Magyar Péter. Összevissza beszél ebben a kérdésben. Ennek ékes példája az egyik lengyelországi lapnak adott interjúja, amelyben úgy nyilatkozott, ha rosszakat mondana Oroszországról, azonnal elveszítené itthon a támogatottságát. Az elemző szerint Magyar háborúpártiságát igazolja az is, hogy le akarja tiltatni a háborúellenes kormánypárti hirdetéseket.
Lengyel modell a kormánybuktatásra
Azt is figyelemre méltónak tartja az elemző, hogy a Tisza Párt arca elismerően nyilatkozott a lengyelországi belpolitikai változásról.
„Lengyelország volt a szuverenista oldallal szemben álló nyugati balliberális köröknek a felvonulási terepe, laboratóriumi kísérlet arra vonatkozóan, hogyan lehet a jobboldali kormányt belülről és kívülről ellehetetleníteni és megbuktatni” – idézte fel az elemző, aki szerint a Donald Tusk lengyel miniszterelnök mögött álló körök úgy vélik, ez a módszer megfelelő lehet Magyarországon is.
Boros Bánk Levente felidézte, láttunk már Magyar Péterhez hasonló jelenséget korábban is hazánkban, amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter megnyerte az időközi hódmezővásárhelyi polgármester-választást és a rákövetkező hetekben-hónapokban ugyanez a hurráoptimizmus uralkodott a baloldalon, mert
azt gondolták, megtalálták a csodaszert Orbán Viktorral szemben,
majd jött a számukra kijózanító kétharmados Fidesz–KDNP-győzelem az országgyűlési választásokon.
Sikeres békemenet
„Most a békemenet sikere parancsolt megálljt a Magyar Pétert övező hurrá optimizmusnak. A nagy messiásvárás és reménykedés mozgósította a megrögzötten kormányellenes balliberális tábort és részben elbizonytalaníthatta a kormánypártiakat, de
a békemenet csattanós választ adott mindenre”
– vélekedett a politológus, aki szerint kifulladt Magyar Péter kampánya. Boros Bánk Levente rámutatott, hogy a kampányban alkalmazott kommunikáció érzelmi tónusa is fontos.
Kapcsolódó tartalom
„Magyar Péter folyamatosan követelőzik, gyalázkodik, fenyegetőzik a kormánnyal és a kormánypártiakkal szemben. Ezzel szemben a békemenet végtelen baráti, pozitív hangulatban zajlott. Magyar Péter valami ellen küzd, a kormánypártiak pedig kiállnak valami mellett. A politikában lehet a protestre építeni, arra, hogy váltsunk le valakit, de pozitív elképzelés és üzenet nélkül nem lehet választást nyerni” – tette hozzá, és kiemelte, hogy Magyar nem mond semmi újat ahhoz képest, amit az elmúlt 14 évben már hallottunk különböző ellenzéki szereplőktől.
A vita legnagyobb vesztese
„Most végtelenül megosztott az ellenzék. A Momentum ellenérdekelt a Magyar Péter jelenségben, ők a legnagyobb vesztesei a színre lépésének. A DK is fenyegetve érzi magát, mert év elején még úgy tűnt, Gyurcsány Ferenc képes az összes balliberális formációt maga alá gyűrni, most viszont Magyar Péterrel kell versenyezni.
Ugyanazt a tortát szeletelik az ellenzéki oldalon”
– mondta az elemző, aki úgy véli, Magyar Péter az EP-listavezetők vitájának a legnagyobb vesztese.
„Azt állította, ő majd felrúgja a szabályokat és valami különlegeset nyújt, mégis belesimult az összes többi balliberális pártvezető gyakorlatába. Magyar Péter szerintem a legnagyobb kárvallottja ennek a vitának, mert nem váltotta be az ígéreteit, nem alkotott maradandót, amivel kitűnt volna a balliberális politikusok sorából” – értékelte az újdonsült politikus szereplését az elemző.
Egyszemélyes show-műsor
Ez nyilvánvalóan one man show (egy ember műsora) – szögezte le Magyar Péter szerepléseivel kapcsolatban a szakértő, aki szerint később fog kiderülni, hogyan tud emberekkel együttműködni.
„Néhány hónapot el lehet tölteni azzal, hogy egy ember szerepel, de a politika az közösségszervezéséről is szól, Magyar Péter karrierjében viszont nyomát sem látjuk ilyen típusú tevékenységnek, ami vélhetően a személyiségéből is fakad. Ezzel is szembesülnie kell június tizedikétől” – magyarázta a politológus, aki rámutatott, hogy
a Tisza Párt humánpolitikai oldala teljes homályba vész,
nem látja a nyilvánosság, kik vezetik ezt a politikai szervezetet, csak az alelnököt Magyar személyében.
Kapcsolódó tartalom
„Nem tudni valójában, kik azok, akiket beültet majd az EP-be vagy a Fővárosi Közgyűlésbe. Van-e mögöttük politikai vagy egyéb társadalmi teljesítmény? Képesek lesznek-e komoly politikai munkára, milyen a bekötésük és a múltjuk a jelölteknek?” – sorolta a kérdéseket az elemző, aki szerint a Magyar Péter mögött állókat jelen pillanatban még nem foglalkoztatják ezek a kérdések, mint ahogy az sem, hogy
hogy egyeztethető össze Magyar Péter mostani állásfoglalásaival az, hogy nemrég még Mészáros Lőrincnél kopogtatott állásért.
Kiemelt kép: Magyar Péter, a Tisza Párt európai parlamenti listavezetője, a párt alelnöke a közmédia által szervezett uniós választási vitaműsor helyszínénél, a Várkert Bazárnál tartott ellenzéki demonstráción 2024. május 30-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)