Percről percre

Szombat reggel Vácon, Budapesten este tetőzik a Duna | A Szigetközt már elhagyta az ár – Kövesse az árvízi híreket a hirado.hu-n

Magyar Nemzet: Ha Magyar Pétert külföldről pénzelik, akkor bűncselekményt követhetett el

A Századvég Intézet alkotmányjogásza, Ifjabb Lomnici Zoltán a Magyar Nemzet cikkében rámutatott: a Tisza Pártnak szüksége volt a nagyobb adományozókra a választási kampányuk kiteljesítéséhez, és amennyiben külföldről kap anyagi támogatást, az tiltott pártfinanszírozásnak minősül.

Magyar Péterék több száz millió forintot költöttek az elmúlt hetekben zajló országjárásra. Ezek közül a két fővárosi és az anyák napi, debreceni demonstráció költségei voltak számottevőek – erről írt a Magyar Nemzet csütörtökön. A lap szerint „a Kossuth téri rendezvény kiadásait ugyan közzétették, ám azok köszönőviszonyban sincsenek a piaci árakkal”.

A finanszírozás kérdése kapcsán ifjabb Lomnici Zoltán, a Századvég Intézet alkotmányjogásza beszélt a lapnak. A szakértő rámutatott, hogy az olyan rendezvények, amelyeket a baloldali jelöltnek szerveztek az elmúlt hetekben, rengeteg humánerőforrást, szakértelmet és anyagi ráfordítást igényelnek. Úgy fogalmazott:

a komoly stábok komoly fizetést igényelnek, a lebonyolítás során használt technikai eszközök pedig szintén kiemelt költséget képviselnek. „Ezeket Magyar Péter egészen biztos, hogy nem finanszírozhatta saját maga”  – tette hozzá.

A Magyar Nemzet emlékeztetett, hogy a Tisza Párt alelnöke egy – a HVG-nek adott – interjúban azt állította, hogy több tízmillió forint érkezett egyszerű magyar emberektől. „Több ezer embertől, és nem külföldről, nem dollár, és nem NER-es pénz” – állította akkor Magyar Péter. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó alkotmányjogász azonban úgy véli: a magyar emberek többsége nem rendelkezik ekkora likvid tőkével, ráadásul az is kizárt, hogy tízezrek adakoznának Magyar Péternek.

A hazai lakossági attitűdök és politikai kultúra ismeretében is szinte képtelenség, hogy kis adományozók tömegei tartsanak el tartósan és folyamatosan egy ilyen kampányt – tette hozzá.

Lomnici emlékeztetett: már az április 6-i Kossuth téri rendezvénye kapcsán egyes iparági szakértők is megkérdőjelezhetőnek nevezték a párt által közölt számok valóságtartalmát. Az alkotmányjogász úgy fogalmazott, hogy ha egy politikus átláthatóságot és korrupció elleni fellépést ígér a választások idején, de azt a saját kampánya kapcsán sem képes teljesíteni, az nyilván csalódottságot kelt az emberekben.

A lapnak nyilatkozó alkotmányjogász felhívta a figyelmet Láng Balázs elszólására, valamint a Tisza Párt egyik EP-listajelöltjének, Weisz Viktornak a múltjára is.

Utóbbi korábban a bevándorláspárti Artemisszió Alapítványnál dolgozott, amelyet a Soros Györgyhöz és fiához, Alex Soroshoz köthető Nyílt Társadalom Alapítványok finanszíroztak 2016 és 2022 között hozzávetőlegesen 165 millió forint értékben – mutatott rá.

A cikk szerint Magyar Péter egy másik jelöltje, Dávid Dóra szintén a Soros-féle érdekkörökhöz kapcsolódó Save The Children nevű szervezetnél dolgozott.

Ez a szervezet nagyjából 540 millió forintot kapott a Nyílt Társadalom Alapítványoktól.

Ifjabb Lomnici Zoltán hangsúlyozta, hogy az ilyen kampányfinanszírozási formák súlyosan veszélyeztetik a hazai választási folyamatok tisztaságát. Mint mondta, éppen ezért volt indokolt a közelmúltban hazánk szuverenitásának védelmét a jogalkotás szintjén is megerősíteni.

Az alkotmányjogász szerint a Tisza Párt kampányfinanszírozása körül kérdések komoly hasonlóságot mutatnak a Karácsony Gergely-féle 99 Mozgalom 506 milliós „mikroadományaival” kapcsolatos botrányával.

„Ebben az ügyben költségvetési csalás, pénzmosás és hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt folyik nyomozás” – mutatott rá.

Az eredeti cikk itt olvasható.

Ajánljuk még