Lobogtak a nemzeti színű zászlók, készültek a fotók, a videók és zengtek Magyarországot éltető rigmusok. Bár az eső többször is eleredt, már jóval az indulás előtt megtelt a Lánchíd pesti oldala.
„No Gender, No migration, No war!” – az emberek ezt írták tábláikra. De a zászlókon és transzparenseken azok a helységnevek is szerepeltek, ahonnan érkeztek résztvevők.
„Minden adott arra, hogy a békét hirdessük. Tanúságtétel, bizonyságtétel ez mindenki részéről, aki bármilyen időjárási körülmények között, de itt van”
– mondta ifjabb Lomnici Zoltán, a felvonulást szervező CÖF-CÖKA szóvivője.
Kapcsolódó tartalom
A szervezők azt mondták, az idei különleges Békemenet, ahol a magyar emberek megmutathatják a világnak, hogy békepártiak.
„Végig kell gondolnia a világnak, hogy rossz felé megyünk. A háborút el kell felejteni, a tűzszünet mellett vagyunk, a szabadság mellett, a szuverenitás miatt és ezt természetesen nem önzően, hanem kiterjesztve egész Európára” – hangsúlyozta Csizmadia László, CÖF alapítója.
❗️Pro-peace protest in Budapest, Hungary! It’s time for Brussels to hear the citizens’ voice: we want ceasefire in Ukraine, and not war! #ukraine #ukrainerussiawar #budapest #hungary @Europarl_EN pic.twitter.com/UTFkX5NLwj
— Hidvéghi Balázs (@BalazsHidveghi) June 1, 2024
A tömeg nem sokkal délután egy óra után indult el a Margithíd felé. Az első sorban feltűnt többek között Deutsch Tamás, a Fidesz–KDNP EP-listavezetője és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is. A vonulók egy molinót feszítettek ki a menet elejére, amelyre azt írták: „No war”, vagyis Nem a háborúra.

„Szeretjük Magyarországot. Mi Svédországból költöztünk ide Magyarországra, sajnos a bevándorlás az nagyon nehéz nekünk ott, így azt gondoltuk, hogy Balatonfüredre költözünk” – mondta egy svéd hölgy az M1 stábjának.
Kapcsolódó tartalom
A Lánchíd és a Margithíd közötti rakpart megtelt emberekkel. A tömeg a Parlament előtt is elhaladt, miközben egyre többen csatlakoztak hozzájuk.
Idén olyanok is eljöttek, akik most először vettek részt a Békemeneten.

Az emberek énekelve, zászlókat lengetve, gyermekeiket a nyakukba ültetve sétáltak. Az ország minden pontjáról és határon túlról is sokan érkeztek. A családosok azt mondták: a gyermekeiknek is szeretnék átadni a béke fontosságát.
„Beszéltünk róla otthon, mondtuk, hogy a béke az mennyire fontos, és hogy a háború van a világban nagyon sok helyen és szeretnénk, ha ők is látnák, hogy jó ennek az egységnek a része lenni” – mesélte egy családanya.
De sok fiatal és baráti társaságok is részt vettek a Békemeneten. Az új generációnak, a legfiatalabbaknak is fontos az ország jövője. Az emberek valamennyien azt mondták: nem akarnak háborút és kiállnak a béke mellett.
„Hazafiként fontosnak tartom és kiállok a magyarországi politika mellett, az ukrajnai orosz háborúnak a befejezése mellett” – mondta egy fiatal lány az M1 stábjának.
Az M1 Híradó drónfelvételein jól lászik, hogy a menet eleje már a híd közepén járt és fordult le a Margit-szigetre, amikor a vége még csak elindult a Lánchídtól.
A délután 3 órakor készült képsorokon pedig még mindig tömve volt Margithíd, miközben a szigeten kihelyezett színpad előtt már egy kis túlzással szinte már egy gombostűt sem lehetett leejteni.
Az idei volt a jubileumi 10. Békemenet.
Az eseményt a „Magyarország maradjon a béke szigete!” mottóval rendezték meg.