Gyász

Elhunyt Horn Gyuláné, az egykori miniszterelnök özvegye

Magyar–kínai csúcstalálkozó – Magyarország a kínai befektetéseknek is köszönhetően került a világ élvonalába az autóipari forradalomban

Ma érkezik Budapestre a kínai elnök. Hszi Csin-ping Sulyok Tamás köztársasági elnökkel és Orbán Viktor miniszterelnökkel is tárgyal majd. A megbeszélések középpontjában a gazdasági kapcsolatok további erősítése lesz. Mintegy másfél tucat megállapodást biztosan alá fognak írni. Vitályos Eszter kormányszóvivő kedden azt mondta: Kína 2023-ban Magyarország kilencedik legfontosabb kereskedelmi partnere volt, és továbbra is az Európán kívüli első legfontosabb kereskedelmi partnere az országnak. Kínai államfő utoljára húsz évvel ezelőtt járt Magyarországon.

Szerbiában tárgyal ma napközben a kínai elnök. Hszi Csin-ping a belgrádi egyeztetést követően érkezik ma este Budapestre. Péntekig tartó magyarországi látogatásán fogadja Sulyok Tamás köztársasági elnök, és tárgyal Orbán Viktor miniszterelnökkel is.

Magyarországnak Kína az Európán kívüli első számú kereskedelmi partnere

– emelte ki a kormányszóvivő. Vitályos Eszter hozzátette: hazánk a továbbiakban is nyitott a kínai befektetésekre, és egyedülállóan kedvező gazdasági környezettel várja a befektetőket.

Ennek kapcsán hangsúlyozta: a kínai elnök budapesti látogatásának középpontjában a gazdasági kérdések állnak.

„A látogatás során mintegy másfél tucat megállapodást már biztosan alá fognak írnak a felek, további megállapodásokról még egyeztetés folyik. Ezek között kiemelkedő jelentősége van annak, amely az Egy övezet, egy út kínai programhoz kapcsolódó esetleges magyarországi infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazza, amelyek között vasúti, közúti, és energetikai projektek is lehetnek” – mondta Vitályos Eszter.

A kormányszóvivő emlékeztetett:

2020-ban és 2023-ban is Kínából érkezett a legtöbb beruházás Magyarországra,

részben ennek is köszönhető, hogy Magyarország a világ éllovasai közé került az autóipar technológiai forradalmában.

Kína külföldi befektetései közül a németországiak a legnagyobbak, és mivel a magyar gazdaság sok szálon kapcsolódik a német iparhoz, ezért vonzó beruházási célpont Kína számára – erről beszélt Demkó Attila, a Mathias Corvinus Collegium geopolitikai műhelyének vezetője a Kossuth Rádióban.

„Jó helyen vagyunk, nyitottak vagyunk Kína felé, nem utasítjuk el őket. Nem tartunk nekik különféle leckéket, mint egyes európai országok. Realisták vagyunk”

– összegzett Demkó Attila.

Hozzátette: Európának is realistán kellene viszonyulnia Kínához, hiszen az együttműködés rendkívül jövedelmező lehet az unió számára. Szerinte nem szabad elvesztegetni a lehetőséget azért, mert az Amerikai Egyesült Államok ezt várja el Európától, mert komoly vetélytársat lát az ázsiai nagyhatalomban.

Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök, valamint Hszi Csin-ping kínai államfő és felesége Pekingben 2019. április 26-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs)

Ajánljuk még