– Nagy megtiszteltetés üdvözölni az M1-en Zhong Shit, a China Global Television Network műsorvezetőjét, akivel Hszi Csin-ping elnök magyarországi látogatásáról beszélgetünk. Köszönjük, hogy csatlakozott hozzánk Mr. Shi! Magyarország az Európai Unió első tagjaként írt alá együttműködési dokumentumot Kínával az Egy övezet, egy út kezdeményezésről. Hogyan segítheti elő a BRI a mélyebb együttműködést és a pozitív kapcsolatokat?
– Nagy megtiszteltetés, hogy itt lehetek. Az Egy övezet, egy út-projekthez kapcsolódó releváns beruházások valósulnak meg Magyarországon. Biztosan állíthatjuk: ez a projekt a magyar–kínai együttműködést új magaslatokra emeli. Meg kell említeni a Belgrádot Budapesttel összekötő beruházást, amely a konnektivitás ikonja. 2025-re valósul meg, és nyolc óráról három órára csökkenti majd az utazási időt a két főváros között, ami alapvetően változtathatja majd meg az emberek közötti kapcsolatokat. Rengeteg munkahelyet is teremt. Az ilyen projektek előmozdítják a kulcsfontosságú kapcsolatokat, egyúttal a Kína és Európa közti mélyebb kapcsolatokat is szimbolizálják. Nem csak az infrastruktúráról szól. Az Egy övezet, egy út összeegyeztethető Magyarország keleti nyitási politikájával, ami a kétoldalú befektetéseknek és kereskedelemnek is lendületet ad. Magyarország Kína egyik vezető befektetési partnere Közép- és Kelet-Európában. A kínai vállalatok az új energiaforrások, elektromos járművek és a megújuló energia területén is befektetéseket valósítanak meg. Innovatív modelleket dolgozunk ki. Együttműködésünk tehát minden területen dinamikus. A személyes kapcsolatok tekintetében is.
– A két ország vezetői többször találkoztak már egymással, és kifejezték a kapcsolatok szorosabbra fűzése iránti szándékukat. Az ilyen találkozók hogyan tudnak hozzájárulni a magyar–kínai kapcsolatok elmélyüléséhez?
– Tudjuk, a bizalomépítés szempontjából mennyire fontosak a személyes találkozók. A vezetők ilyenkor őszintén beszélhetnek a nézőpontokról, közös nevezőket találhatnak. Politikai téren nyílt kommunikáció folyik köztük. Ez az együttműködés előmozdításának az alapja. A megbeszélések arra is lehetőséget teremtenek, hogy a fejlesztési és szakpolitikai irányokat kidolgozzuk. Az ilyen megállapodások fókusza az Egy övezet, egy út projekt. A vezetői interakciók segíthetnek Magyarországnak megvalósítani a keleti nyitás szakpolitikáját. Az ilyen vezetői találkozók továbbá különböző szektorokban pragmatikus kooperációt eredményeznek. Eredmény és innovációalapú kooperációt tudunk így építeni és olyan területeken tudunk megállapodásokat kötni, mint a befektetés, a kultúra, a kereskedelem vagy az infrastruktúra. A minisztériumok és az üzleti partnerek így sokkal jobban tudnak együttműködni. Ezen túl a közép-európai kooperációs keretrendszer is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy szakpolitikánkat koordinálni tudjuk, illetve lehetővé teszi, hogy az Egy övezet, egy út projektet közösen tudjuk megvalósítani. Mi rendkívül izgatottak vagyunk Hszi elnök magyarországi látogatása kapcsán.
Kiemelt kép: Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának főtitkára (Fotó: MTI/EPA/Hszinhua/Csü Peng)