Az Európai Unióban évek óta téma az óraátállítás eltörlése, mivel az előnyök mellett számos hátránya van.
A végső dátumot többször eltolták, a mostani állás szerint 2025-ben kell majd dönteni a kérdésről.
Elsősorban például arról, hogy melyik időszámítás maradjon érvényben. Sokan szeretnék a nyárit, mivel akkor tovább van világos, ugyanakkor a téli praktikusabb lenne a szakemberek szerint.
A módosítás szokás szerint érinti a közlekedést, egyes vonatok és buszok menetrendje is változik. Érintett például a Budapest–Vác–Szob és a Budapest–Cegléd–Szolnok–Debrecen–Nyíregyháza–Záhony vonal, valamint négy nemzetközi vonat is. A Volánbusznál az óraátállítás miatt néhány busz közlekedése módosul Érd, Kiskunhalas és Hódmezővásárhely térségében.
A BKK az óraátállítással kapcsolatban azt közölte, hogy Budapesten a legtöbb járat közlekedése nem változik, a 2 óra előtti és a 3 óra utáni indulásokat kell figyelni a menetrendben.
Egyes éjszakai járatokat az óraátállítás időpontja menetközben ér, ezért egy-két indulási időpont is változik.
Kapcsolódó tartalom
A 100E repülőtéri gyorsjárat változatlanul egész éjszaka közlekedik, az óraátállítás időszakában azonban egyes járatok indulása néhány perccel módosulhat. Minden esetben igaz, hogy indulás előtt érdemes tájékozódni a BKK, illetve a MÁV-Csoport oldalán.
Magyarországon először 1954-57-ig alkalmazták a nyári időszámítást, majd 1958 és 1979 szünetelt. 1980-ban újra bevezették, de 1996-ig csak öt hónapig tartott évente: március utolsó hétvégéjétől szeptember utolsó hétvégéjéig.
Ekkor azonban Európában egységesítették a szabályozást, azóta október utolsó vasárnapján állunk vissza a téli időszámításra.
A kiemelt kép illusztráció.