A Szolnoki Szakképzési Centrum 6,093 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert a „21. századi szakképző intézményfejlesztési program” elnevezésű kiemelt projektben az Európai Unió által meghirdetett Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) és a magyar kormány támogatásának köszönhetően.
A projektnyitó rendezvényen, illetve ennek keretében a Szolnoki SZC Baross Gábor Műszaki Technikum és Szakképző Iskola új tanműhelyének alapkőletételi ünnepségén Pölöskei Gáborné elmondta: a tanműhely fejlesztése lehetőség arra, hogy ágazati képző központok jöjjenek létre, és a különböző cégek be tudjanak kapcsolódni az oktatásba. A fejlesztésnél is közös gondolkodásra van szükség – fűzte hozzá.
Kapcsolódó tartalom
Emlékeztetett, hogy 2019-ben fogadták el a szakképzési törvényt és a szakképzés 4.0 stratégiát, amely alapján a szakképzés fejlesztése három lábon áll.
Egyrészt meg kell újítani a tartalmat, a tanítási módszert – mondta, megjegyezve, hogy a tananyag tartalmának megújítása nem megy a vállalatok, a gazdálkodók nélkül, mert ők tudják, hogy milyen tudást igényel ma a gazdasági közeg. Ezért meg kellett őket úgy szólítani, hogy valós partnerek legyenek és a képzés részeseivé váljanak. A duális képzés erre jó lehetőség, de csak ha a szabályozás lehetővé teszi, hogy közös képzési programok legyenek, a gyerekek képzése vállalati körülmények között történjen és a vállalatnak szükséges eszközökön tanítsanak – tette hozzá.
Pölöskei Gáborné a fejlesztés másik pillérének a humánerőforrást nevezte. Kiemelte: lépést kell tartani a változásokkal, az új ismeretanyaggal, a digitalizációval. A továbbképzések lehetőséget teremtenek az ismeretek szinten tartása mellett azok fejlesztésére is. A humánerőforrás fejlesztéséhez „jó bér kell” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár, hozzátéve, hogy az elmúlt majdnem négy év alatt majdnem megduplázódott a szakképzésben tanítók fizetése. Hozzátette, hogy
a fiatalok, kezdők fizetését mindenképpen följebb kell emelni, hogy egy magas szintről kezdődjön a szakképzésben a bérezés.
Kapcsolódó tartalom
A harmadik lábnak az infrastruktúra fejlesztését nevezte a helyettes államtitkár. A megfelelő, korszerű munkakörnyezet, eszközök nélkülözhetetlenek a szakképzésben – hangoztatta.
Kállai Mária, a térség fideszes országgyűlési képviselője kiemelte: az elmúlt száz év legjelentősebb szakképzési fejlesztése veszi kezdetét Szolnokon. Köszönetet mondott a magyar kormánynak, hogy fontosnak tartja a szakképzés fejlesztését.
Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere (Fidesz-KDNP) arról beszélt, hogy az ország gazdasági fejlődéséhez hozzá kell igazítani a szakképző rendszert, amely kiszolgálja az igényeket, hiszen a cégeknek szakképzett munkaerőre van szükségük. Kiemelte: a Debreceni Egyetem szolnoki campusának létszáma újra el fogja érni az ezer felettit, felsőfokú műszaki képzés is van már Szolnokon.
Hicsó György, a Szolnoki Szakképzési Centrum kancellárja elmondta: a Szolnoki Szakképzési Centrum által nyert 6,093 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból építési beruházások, energetikai korszerűsítések, eszközbeszerzések valósulnak meg, illetve ingatlanvásárlás. A projekt várhatóan 2026 első negyedévében fejeződik be.
A projekt során megépül a Szolnoki SZC Baross Gábor Műszaki Technikum és Szakképző Iskola kétszintes, 2453 négyzetméter alapterületű új tanműhelyépülete, az épület alapkövét szerdán tették le. Energetikailag korszerűsödik a meglévő tanműhelyépület, arra napelemes rendszert telepítenek.
Az elnyert forrásból megépül továbbá a Szolnoki SZC Jendrassik György Gépipari Technikum szintén kétszintes, 716 négyzetméter alapterületű tanműhelye. A meglévő tanműhely megújul, fűtéskorszerűsítés történik, napelemes rendszert telepítenek.
A szakképzési centrumhoz tartozó további 9 iskola eszközbeszerzésekkel érintett a projektben. A szakmai gyakorlati oktatáshoz szükséges korszerű gépeket, berendezéseket és egyéb eszközöket vásárolnak, az iskolák technikai felszereltsége javul. Digitális oktatási eszközöket, új bútorokat szereznek be és tanulóbarát közösségi tereket alakítanak ki.
Kapcsolódó tartalom
A projekt részeként megvásárolták a Digitális Közösségi Alkotóműhely épületét is – mondta a kancellár.
Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a „21. századi szakképző intézményfejlesztési program” egy komplex fejlesztési program, amelyre a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft. és 18 szakképzési centrum közösen 95,8 milliárd forint vissza nem térítendő támogatási összeget nyert el. A program célja a vonzó tanulási környezet kialakítása a szakképzési centrumok intézményeiben, a minőségi szakmai oktatás feltételeinek megteremtése, az intézmények épületeinek, a képzés során használt tantermek, tanműhelyek, laboratóriumok, valamint a közösségi terek infrastrukturális és energiahatékony fejlesztése, az intézményekben használt eszközök korszerűsítése.
A kiemelt kép illusztráció.











