Percről percre

Tovább vonul délre az árhullám, hétfőn Baján tetőzik a Duna | Mától újra megáll a metró a Batthyány téren – Kövesse az árvízi híreket a hirado.hu-n

Felvonták a nemzeti lobogót, huszármenet vonult a Nemzeti Múzeumhoz, a központi ünnepségre

Március 15-e, nemzeti ünnep van ma, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseire emlékezik a világ magyarsága. Reggel a honvédség díszegysége felvonta a nemzeti lobogót a Kossuth téren, Sulyok Tamás köztársasági elnök és Kövér László házelnök jelenlétében. A téren összegyűlt nézők nemzeti színű kokárdát viseltek, többen piros-fehér-zöld zászlókat lengettek. Délelőtt huszármenet vonult át a Kossuth térről a Nemzeti Múzeumhoz, ahol fél 11-kor kezdődött a központi ünnepség.

A nemzeti lobogót Sulyok Tamás köztársasági elnök és Kövér László házelnök jelenlétében a himnusz hangjaira a honvédség díszegysége vonta fel reggel az Országház előtt. Az eseményen közreműködött a központi katonazenekar és a lovas díszegység.

A Kossuth téren jelen volt a kormány több tagja, továbbá az állami és katonai szervezetek, illetve a diplomáciai testületek képviselői. A helyszínen sok család nézte végig a zászlófelvonást. Többségük nemzeti színű kokárdát viselt, néhányan piros-fehér-zöld zászlókat lengettek.

Ezután huszármenet indult a Magyar Nemzeti Múzeumhoz. A huszárok már hetek óta készültek a vonulásra, amelyről egy videót is megosztottak a kormány közösségi oldalán.

A huszármenethez sok ünnepi résztvevő gyalog csatlakozott és együtt érkeztek meg a Múzeumkerthez, a díszünnepség helyszínére.

A himnusz közös éneklésével kezdődött az 1848-49-es forradalom 176. évfordulójának központi ünnepsége, amelyre az ország minden szegletéből és külhonból is nagyon sokan érkeztek.

Ezt követően népszerű dallamok csendültek fel az ünnepi műsorban. A Budapesti Operettszínház művészei közreműködésével a jelenlévők részleteket hallhattak például Huszka Jenő Mária főhadnagy, a Gül Baba és a Szabadság, szerelem című operettjeiből. A zenei alkotásokat az Operettszínház táncosai tették még emlékezetesebbé.

Ünnepi műsor az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 176. évfordulója alkalmából tartott állami díszünnepségen a Múzeumkertben (Fotó:MTI/Koszticsák Szilárd)

Az ünnepi műsorban természetesen elhangzott Petőfi Sándor legismertebb költeménye, a Nemzeti Dal, amely az 1848–49-es forradalom és szabadságharc máig ható üzenete, és a magyar hazafias költészet kiemelkedő alkotása.

Kiemelt kép: Résztvevők az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 176. évfordulója alkalmából tartott állami díszünnepség előtt a Múzeumkertben 2024. március 15-én (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Ajánljuk még