Percről percre

Kedden Mohácsnál tetőzik a Duna I Az árvíz napközben elhagyja az országot a vízügy szerint – Kövesse az árvízi híreket a hirado.hu-n

Bakondi: Az EU mentesítené a büntetés alól a migrációt segítő szervezeteket

Brüsszel olyan jogszabályon dolgozik, amely szerint nem lehetne büntetőjogilag felelősségre vonni az illegális migrációt segítő civil szervezeteket – erről beszélt az M1-en a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója. Bakondi György hozzátette: ez azért veszélyes, mert vékony a határ a migránsok segítése és az embercsempészet között, vagyis minden egyes eset egyedi mérlegelést igényelne.

A belgrádi autóbusz-pályaudvar a környéke az évek során a migránsok egyik központi gyülekezőhelyévé vált Szerbiában. Nem múlik el nap, hogy a közeli parkban ne lehetne találkozni illegális bevándorlókkal.

Csoportokba verődve járják a várost, erre pedig a rendőrök is fokozottan figyelnek, akik azonnal igazoltatják majd a migránstáborba irányítják őket.

Belgrád környékén több migránstábor is működik.

Szerbiában jelenleg a hivatalos adatok szerint mintegy ezer illegális bevándorló tartózkodik. Becslések szerint számuk ennek a többszöröse lehet, ugyanis sokan a befogadótáborokon kívül tanyáznak.

Obrenovacban és környékén is sok migráns tartózkodik. Egy iráni bevándorló azt reméli, hogy hamarosan minden gond nélkül tovább indulhat nyugat felé. Állítása szerint az út folytatása nagyon veszélyes, mert

az afgán maffia tagjai továbbra is irányítja az embercsempészetet.

„Az afgán maffia továbbra is itt van, csak most elvegyülnek a többiek között. Engem is megfenyegettek már. Pénzt kértek tőlem. Azt mondták vagy fizetek, vagy sosem jutok tovább innen. Nagyon veszélyesek, akár ölni is képesek, és mindenhol ott vannak” – mondta.

A városban várakozó illegális bevándorlók között olyanok is vannak, akik a kockázatok ellenére is az embercsempészek segítségére várnak.

„Nem tudom milyen úton fogok tovább menni. Több embertől is várom az információkat, de eddig még nem jeleztek vissza. Bosznia és Magyarország a két lehetséges útvonal” – magyarázta egy másik migráns.

Brüsszel olyan jogszabályon dolgozik, amely szerint nem lehetne büntetőjogilag felelősségre vonni az illegális migrációt segítő civil szervezeteket – erről már a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója beszélt az M1-en. Bakondi György szerint ez azért veszélyes, mert

vékony a határ a migránsok segítése és az embercsempészet között,

vagyis minden egyes eset egyedi mérlegelést igényelne.

„Az a nagy kérdés, hogy aki az embercsempésszel együttműködik adott esetben, azt akkor most hogy ítéljük meg büntetőjogilag. Ezt eleve kimondani, hogy civil szervezetet nem lehet megbüntetni, ez súlyos törés a jogállamiságban” – hangsúlyozta Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.

Hozzátette: a migránspaktum elfogadását azért erőlteti Brüsszel, hogy még a jelenlegi baloldali túlsúlyú Európai Parlament megszavazhassa.

Kiemelt kép:

Ajánljuk még