Aktuális

Kisiklott egy tehervonat több kocsija Soroksáron

Deák Dániel: Orbán és Trump találkozója megerősítette, hogy Magyarország nincs egyedül békepárti álláspontjával

| Szerző: hirado.hu
Orbán Viktor és Donald Trump találkozója megerősítette, hogy Magyarország nincs egyedül békepárti álláspontjával. Erről már a XXI. Század Intézet vezető elemzője beszélt az M1-en. Deák Dániel hozzátette: ha Donald Trump lesz az Egyesült Államok elnöke, Magyarország mozgástere bővülni fog.

A találkozóval kapcsolatban Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője az M1 Ma reggel című műsorában emlékeztetett, hogy Orbán Viktor volt az első politikus Európában, aki az orosz-ukrán háború kirobbanása után az azonnali tűzszünet mellett állt ki és a béketárgyalásokat szorgalmazta.

Orbán Viktor kormányfő és Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus elnökjelölt tárgyalásuk előtt Trump floridai rezidenciáján, Mar-a-Lagóban 2024. március 8-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán).

A magyar kormányfő kitart a béke mellett annak ellenére, hogy az amerikai baloldali kormányzat illetve Brüsszel és más nyugat-európai országok nyomás alá akarják helyezni, hogy változtassa meg az álláspontját.

Donald Trump ugyancsak a békét szorgalmazza, többször kifejtette azon véleményét, hogy megválasztása esetén azonnal leállítaná a fegyverszállításokat Ukrajnának.

„Magyarország békepárti álláspontjával tehát nincsen egyedül” – húzta alá az elemző.

Deák Dániel arra is felhívta a figyelmet, hogy Trump elnöksége idején mindig hangoztatta, hogy Európa fordítson nagyobb figyelmet a saját biztonságára, és ne függjön folyamatosan Amerikától a védelmi politikájában. A magyar kormányfő is hasonlóan gondolkozik, hazánkban folyamatosan fejlődik a hadi,-és védelmiipar.

Orbán Viktor kormányfő és Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus elnökjelölt  tárgyalása Trump floridai rezidenciáján, Mar-a-Lagóban 2024. március 8-án. A miniszterelnök mellett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán).

A NATO előírása szerint ugyanis a nemzeti össztermék legalább két százalékát haderőfejlesztésre kellene költeniük a tagoknak.

Magyarország ezen követelést teljesítette, míg Németország leépítette haderejét. Az elemző ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy az orosz-ukrán háború kapcsán világossá vált, hogy Németország nem tudná megvédeni magát egy fegyveres konfliktus esetén.

Felmérések szerint a magyar választópolgárok túlnyomó része békepárti, és ezért Donald Trump visszatérését támogatják. Deák Dániel szerint ha júniusi európai parlamenti választáson illetve a novemberi amerikai elnökválasztáson jobboldali fordulat áll be, akkor a béke kérdésében is erősődhet a magyar álláspont.

Mint ismert a magyar kormányfő több napos látogatáson tartózkodik az Egyesült Államokban. Csütörtökön Washingtonban az amerikai konzervatív kutatóintézet, a Heritage Alapítvány panelbeszélgetésén tartott előadást. Orbán Viktor Floridába utazott, ahol magyar idő szerint péntek éjszaka találkozott Donald Trumppal.

Elemzők szerint nagy jelentősége van annak, hogy a szuperkedd után az első külföldi vendégként a magyar kormányfőt fogadta, ami jelzi a kettejük közötti szoros szövetséget.

Orbán Viktor és Donald Trump jó viszonyára utal, hogy az amerikai politikus floridai rezidenciáján látta vendégül a magyar miniszterelnököt és az egy órás megbeszélés után meghívta egy vacsorára és egy koncertre is.

Ajánljuk még