A Hunor programban már mintegy éve tart a három mérnök és egy orvos kiképzése, annak érdekében, hogy várhatóan a jövő év elején egyikük felmehessen a Nemzetközi Űrállomásra, és ott tudományos kísérleteket végezhessen. A csapat hamarosan az űrhajósképzés fellegvárába, az Amerikai Egyesült Államokba utazik, ott folytatódik majd a jelöltek továbbképzése.
Az adásból megtudhatták, hogy pontosan hol tartanak a jelöltek a felkészülésben, és
vajon beülnek-e már egymást mögé egy repülőgépbe, valamint hogy hogyan lehet levegővételt nyerni a víz alatt kő-papír-ollóval, és hogyan készítik fel a szervezetüket pszichésen a feladatra.
A Hunor program magyar űrhajós jelöltjei, Szakály András repülőipari tervezőmérnök, Kapu Tibor fejlesztőmérnök, Schlégl Ádám ortopédsebész továbbá Cserényi Gyula villamosmérnök első kézből szolgáltak friss információkkal kiképzésükről a Kossuth Rádió Irány az űr! című műsorának adásában.
Kapcsolódó tartalom
„A körülmények nagyon gyorsan és folyamatosan változnak ugyanúgy fönt, mint a küldetés során. Most adódott egy olyan lehetőség a program során, hogy nem kellett két embert kiválasztani, hanem mind a négyen mehetünk tovább, megkaphatjuk a harmadik fázis kiképzési elemeit” – mondta Schlégl Ádám. Ennek a fázisnak az a lényege hogy már egyre inkább szakmaspecifikusabb ismereteket szerezzenek meg, például megismerhetik az ISS létfenntartó rendszereit, továbbá bekapcsolódhatnak a kutatás-fejlesztési folyamatokba és gyakorolhatják az elvégzendő kísérleteket.
A felkészülés minden mozzanatáról beszámolnak a Kossuth Rádió az Irány az űr! című műsorában,
amelyben tavaly június óta Horváth Ágnes és Balog Tamás kérdezi vendégeit a kiképzési folyamatról.
Kiemelt kép: Szakály András, Kapu Tibor, Cserényi Gyula és Schlégl Ádám (b-j) űrhajósjelöltek a közmédia óbudai gyártóbázisán, Kossuth Rádió Irány az űr! című műsorának felvétele előtt, 2023. június 5-én. (Fotó: MTI/Illyés Tibor)