Kereplőkkel és dudaszóval fogadták a Dunán átkelő busókat Mohácson. A Sokac-révbe érkező hajókat ezrek várták.
A kukoricacsuhéval díszített kocsi mögött meneteltek a busók. A hatnapos rendezvény legnagyobb felvonulása vasárnap volt.
„Nekünk ez a nap a télűzésről és a törökűző hagyományról szól. Ez egy életérzés”
– mesélte egy busó.
Idén több mint 2500 beöltözött maskarás vonult végig Mohács utcáin. A busójárással a több száz éves sokác hagyományokat elevenítik fel.
A néptánccsoportok, tamburazenekarok és busócsoportok váltják egymást. A főutca teljes hosszában pedig népművészeti és kézműves vásár várja a látogatókat. A busók délután a szigeti oldalról csónakokkal átkeltek a Sokac-révbe, majd a város főutcáján felvonulva beérkeztek a térre.
„A busójárás identitást formál” – fogalmazott a kultúráért felelős államtitkár. Závogyán Magdolna szerint nem véletlen, hogy a busójárás a hungarikumok gyűjteményében és az UNESCO szellemi kulturális örökségének listáján is szerepel.
„Mindez, kedves hölgyeim és uraim közösségi siker térben és időben. Nem lehet kétséges, hogy
a busójárás óriási népszerűsége azoknak a közösségeknek az érdeme, melyek tudatosan építkezve őrzik ezt a lángot”
– mondta Závogyán Magdolna.
A felvonulók a farsangvasárnapi programok záró eseményeként meggyújtották a 12 méter átmérőjű óriásmáglyát, utána táncos mulatság kezdődött. A busójárás húshagyó kedd estéjén ér véget, amikor a város főterén elégetik a telet jelképező koporsót.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Hirado.hu/Horváth Péter Gyula