Aktuális

Olaf Scholz telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyinnal

Orbán Viktor meghívta a svéd miniszterelnököt, a budapesti találkozó legfontosabb témája a NATO-csatlakozás lehet

| Szerző: hirado.hu
Magyarországi látogatásra hívta Orbán Viktor a svéd miniszterelnököt, a találkozó legfontosabb témája Svédország NATO-csatlakozása lehet. Svédország 2022 májusában kérte, hogy NATO-tag lehessen, ezt azonban a szövetség tagállamaiban a parlamentnek is jóvá kell hagynia. A magyar Országgyűlés egyelőre nem döntött a kérdésről. Az M1-nek nyilatkozó szakértő szerint Orbán Viktor nagyvonalú gesztust tett Stockholmnak, miközben a svéd politikusok évek óta támadják Magyarországot.

„Levélben hívtam meg a svéd miniszterelnököt, Ulf Kristerssont Magyarországra, hogy Svédország NATO-csatlakozásáról tárgyaljunk” – közölte közösségi oldalán Orbán Viktor miniszterelnök kedden. A magyar kormányfő tett egy lépést azért, hogy Svédország közelebb kerülhessen a szövetséghez.

 

Orbán Viktor kedden a brit külügyminiszterrel is egyeztetett telefonon. David Cameron később azt írta: Ukrajna támogatása mellett a svéd csatlakozás fontosságáról tárgyaltak „annak érdekében, hogy az euro-atlanti övezet biztonságosabb, a NATO pedig erősebb legyen”.

Svédország 2022 májusában folyamodott NATO-tagságért, de a csatlakozást a tagállamok nemzeti parlamentjeinek is ratifikálniuk kell.

Az Országgyűlés kormánypárti képviselőinek azonban aggályai vannak a svéd tagsággal kapcsolatban, mert az északi ország támadja Magyarországot.

„Bennünket svéd részről senki nem keresett. Vannak ismert aggályok, ezeket kellene eloszlatni, bizalomerősítéshez kapcsolatfelvételre van szükség” – emelte ki Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter.

Gulyás a múlt heti Kormányinfón arról beszélt: úgy tűnik, hogy a svédeknek nem olyan fontos a NATO-tagság, mert nem tettek lépéseket a fennálló problémák feloldására. Svéd balliberális politikusok és NGO-k évekig sportot űztek Magyarország bírálatából.

Nagy felháborodást keltett például a svéd köztévé gyerekeknek készült videója, amelyben diktatúraként ábrázolták Magyarországot.

A filmben a Soros György által támogatott Gulyás Márton azt mondta: 2010-óta a demokrácia megszűnt Magyarországon.

Malin Björk svéd EP-képviselő pedig odáig ment, hogy azt javasolta: semmilyen uniós pénzt ne kapjon Magyarország. Ráadásul egy másik svéd képviselő is elvette volna a magyaroknak járó EU-forrásokat. „Magyarország lett az EU első nem demokratikus tagállama” – állította Evin Incir.

Stefan Löfven volt szociáldemokrata svéd miniszterelnök pedig egyenesen

azzal vádolta Magyarországot, hogy az egy olyan ország, ahol korlátozzák a nők, a vallási kisebbségek és az LMBTQ-emberek jogait, miközben a zsidók elleni fenyegetés nő.

Svédország az elmúlt időszakban példátlan, teljes mértékben elfogadhatatlan politikai támadásokat intézett Magyarország és a magyarok ellen. Magyargyűlölet, uszítás, hazugságok címmel a Svédországban tomboló magyar-ellenességről az Origo is beszámolt. A portál felidézi: olyan könyvek és cikkek sora jelent meg az északi országban, amelyek amellett, hogy hazugságokkal próbálták lejáratni Magyarországot, a kormány családpárti, illetve illegális migráció ellenes politikáját is támadták.

„Magabiztos és nagyvonalú felajánlás, hogy Orbán Viktor Magyarországra hívta a svéd miniszterelnököt” – mondta ifj. Lomnici Zoltán az M1-en. Szerinte tisztázni kell a svéd politikusok Magyarországot támadó kijelentéseit.

„Nyilvánvalóan ezeket a nézeteltéréseket tisztázni kell, a magyar országgyűlés szemben azzal, amit az európai és a magyar baloldal állít, nyilvánvalóan a kormánytöbbséget és az alkotmányozó többséget is figyelembe véve, okkal és megalapozottan vár arra, hogy a svédek ezeket a kritikáikat tisztázzák és elmagyarázzák” – magyarázta ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég tanácsadója.

A szakértő hangsúlyozta: Magyarország folyamatosan fejleszti a hadseregét és a NATO elvárásait is teljesíti, így erős szövetségesként várja a szervezet leendő tagjait.

Kiemelt képen: Orbán Viktor magyar kormányfő (b) és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök az Európai Politikai Közösség (EPC) harmadik csúcstalálkozóján Granadában, 2023. október 5-én. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Ajánljuk még