Mester Tamás, a hitközség elnöke, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége alelnöke emlékeztetett: 1944. március 19-én a németek megszállták Magyarországot, és április 14-én megkezdődött a vidéki zsidóság gettósítása és deportálása. A német megszállás terhe alatt a magyar állam kiszolgáltatta zsidó honfitársait, és tevőlegesen részt vett hatszázezer ember elpusztításában – közölte.
A budapesti gettóról elmondta, hogy 1944. november 29-én a nyilas belügyminiszter rendeletére alakították ki a hetedik kerületben a fővárosi zsidóság elkülönítésére, ahol 70-80 ezer embert zsúfoltak össze. Ott az éhezés, a minősíthetetlen egészségügyi viszonyok és a nyilasok brutális gyilkosságainak következtében a zsidók tömegesen haltak meg – tette hozzá.
„Most, 79 évvel később ki kell tudni mondani: Pest polgárait és ezen belül a gettóban még élő embereket a szovjet Vörös Hadsereg szabadította fel és szabadította meg az esztelen náci, nyilas uralomtól” – hangsúlyozta Mester Tamás, majd hozzátette: tisztelet és hála érte.
Emlékeztetett október 7-ére, amikor a Hamász terrorszervezet vérontást rendezett Izraelben, majd hozzátette, a világ kezdeti együttérzése mára átalakult Izrael elleni megnyilvánulásokba és tettekbe.
„Érthetetlen, hogy az október 7-i tragédia, paradox módon bizonyos, magukat progresszívnek gondoló körökben újabb antiszemita hullámot gerjesztett az Egyesült Államokban és Európa-szerte. Főleg ott, ahol az esztelen terror támogatására fogékony csoportok élnek” – fogalmazott a BZSH elnöke.
Az évfordulós megemlékezésen Kardos Péter főrabbi a jelenlévőkkel a gettó halottaiért és a gettót felszabadító szovjet hadsereg tagjaiért közösen mondták el a kaddist.
Az esemény a Wesselényi utcában található felszabadítási emléktábla megkoszorúzásával zárult.