Aktuális

Orbán Viktor Geert Wilders társaságában várja az esti holland-magyar mérkőzést

Emelkedik a minimálbér és a nyugdíjak, példátlan béremelést kapnak a tanárok, csökken az infláció – mutatjuk, mi változik 2024-ben

Több változás is életbe lép az újév kezdetével. Jó hír, hogy szinte minden területen magasabb bevétellel lehet majd kalkulálni. A munkavállalók, a nyugdíjasok és a gyermeket vállalók is több pénzre számíthatnak. Emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum, ennek pedig olyan hatása van, hogy várhatóan a versenyszférában is jelentősen nőnek majd a bérek. De több pénzt kapnak a gyermeket nevelő kismamák is. A nyugdíjasok 6 százalékos emelésre számíthatnak, februárban pedig érkezik a 13. havi nyugdíj.

Novemberben született meg a kormány, a munkaadók és a munkavállalói szervezetek megállapodása, amely rögzítette, hogy a minimálbér 15 százalékkal, 266 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal, 326 ezer forintra emelkedik. Ráadásul az emelés decembertől érvényes, vagyis a következő napokban már az emelt összeget utalják a dolgozóknak.

Ezek a döntések közvetlenül egymillió embert érintenek, a béremelésnek azonban további pozitív hatása is lehet, mert jellemzően a versenyszféra is béremeléssel reagál a minimálbér-emelésre.

A tanárok is magasabb bérekre számíthatnak. A kormány többször jelezte, hogy amennyiben Brüsszel kifizeti a hazánknak járó uniós pénzeket, abból megvalósulhat a pedagógusok béremelése. A kifizetések egy része, tízmilliárd euró 2023 utolsó napjaiban megérkezett, már csak néhány technikai jóváhagyásra van szükség az Európai Bizottságtól, amit Brüsszel többszörösen megígért.

Ennek értelében januártól 32,2 százalékkal emelkednek a fizetések. A kormány ígérete szerint három éven belül eléri a bruttó 800 ezer forintot a pedagógusok átlagbére.

A kisgyermekes családok nemcsak az otthonteremtési támogatások bővülésére, hanem magasabb gyermekgondozási díjra is számíthatnak 2024-ben. A gyed maximálisan folyósítható összege 373 520 forintra emelkedik, míg a diplomás gyed az alapképzésben részt vevő hallgatóknak 186 760 forint, a mesterképzésben részt vevők számára pedig 228 200 forint juttatást biztosít.

A kormány a nyugdíjak értékének megőrzését is fontosnak tartja.

Januártól ezért 6 százalékkal megemelt nyugdíjat folyósítanak, ami azt jelenti, hogy az egyébként is folyamatosan csökkenő infláció nem lesz hatással a nyugdíjak értékére. Ráadásul februárban a 13. havi nyugdíjra is számíthatnak az idősek.

A Századvég vezető elemzője, Palóc André a Kossuth Rádióban arról beszélt, hogy az infláció leszorítása és a munkahelyek megőrzése hozzájárul a gazdasági növekedéshez. Az elemző kiemelte:

a kormány megőrizte a reálbérek értékét, vagyis az emberek fizetése ma többet ér, mint például egy éve, amikor az orosz-ukrán háború miatt az infláció elérte a 25 százalékot.

„Látjuk, hogy sok idő után a reálbér érdemben tudott növekedni, ez pedig a másik fontos lába lehet az egész növekedésnek, az pedig a fogyasztás kérdése, hiszen a belső fogyasztásunk az, ami a leglátványosabban esett vissza a magas infláció miatt. Pont az, hogy ez újra majd elpattan és magasabb belső fogyasztásra lehet készülni, ez okozhatja a további gazdasági növekedést, vagy húzhatja tovább a gazdasági növekedést” – magyarázta Palóc André.

Az elemző hozzátette, a munkanélküliségi ráta stabilan 4 százalék alatti, ami lényegében teljes foglalkoztatottságot jelent.

De a változásoknak ezzel még nincs vége. Nagyobb figyelem irányul a zöld energiára, indul az új palackvisszaváltó rendszer, szigorúbb szabályokkal kell számolniuk a friss jogosítvánnyal rendelkezőknek, érkezik az egynapos autópálya matrica és egy EU-s szabály miatt drágul az üzemanyag.

Január elsejétől egy uniós szabályozás miatt a kormány kénytelen megemelni az üzemanyag jövedéki adóját, ami drágulást hozott a benzinkutakon.

Az uniós szabályozás szerint a benzin és a gázolaj literenkénti ára a tavalyihoz képest hétfőtől bruttó 41 forinttal emelkedne. A Mol azonban úgy döntött, hogy két részletben vezeti be az áremelést, január 1-től 15-ig a drágulásnak a felét kell megfizetni, majd a másik felét is.

Januártól összesen 230 kilométerrel bővült a díjköteles gyorsforgalmi utak hossza. Ezen a térképen mutatjuk, hogy mely útszakaszok váltak fizetőssé: hétfőtől a teljes M0-ás és az M44-es autóút, illetve az M30-as autópálya miskolci elkerülő szakaszán is rendelkezni kell a használt útszakaszra érvényes vármegyei vagy országos autópályamatricával.

Utóbbiból 2024-ben pedig már akár egynaposat is vásárolhatunk, az eddigi legrövidebb érvényességű tíznapos matrica helyett. Az egy napig érvényes autópályamatrica idén március 1-jétől lép életbe, ami 5150 forintba kerül majd.

A hatóságok mostantól a gépjárművel elkövetett szabálysértésekre is jobban figyelnek. A legóvatosabban a két évnél frissebb jogosítvánnyal rendelkezőknek kell közlekedniük, őket ugyanis – egy január 1-től életbe lépő szigorítás alapján – szabálytalankodás esetén akár el is tilthatják a vezetéstől.

A jogosítványt viszont mostantól nem kell magunknál hordani, ellenőrzés során elég azt telefonon bemutatni az igazoltató rendőröknek.

Az ajtót, amelyik erre a világra nyílik, úgy hívják: zöldenergia – erről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt még novemberben. A kormány ugyanis az ország energiagazdálkodása szempontjából is számos változást vezet be január 1-től, amelyek a mindennapi életre is hatással lesznek.

Január 15-ig lehet jelentkezni például a napenergia plusz program támogatásaira, amely összesen 137 milliárd forint forrást nyitott meg a családok és a vállalkozások előtt napelemes rendszerek kiépítésére. Egy-egy háztartás akár 5 millió forintos támogatást is kaphat.

A kormány a költségek kétharmadát vállalja át. A zöldfordulat már tavaly megkezdődött: az elmúlt időszakban ugyanis rohamléptekkel bővült itthon a naperőművi kapacitás. A fejlesztések egyharmadát a háztartások napelemes rendszerei tették ki, amelyekből mostanra több mint negyedmillió működik itthon. Az elvégzett nagyarányú fejlesztések alapján a tavaly bevezetett átmeneti betáplálási korlátozást feloldják 1-jétől a hálózat 93 százalékán.

Hétfőtől pedig generációk felejthetik el a tapossa laposra szlogent is: országszerte ugyanis 2000 üzletbe érkeztek meg már decemberben az üveg- és műanyagpalack-visszaváltó automaták, amelyeket 2024 első napjától használhatunk.

Az egyutas üvegeket egyszer, a többutas termékeket azonban akár 20 alkalommal is újratöltheti a gyártó.

Az automata tárolókba különítve szortírozza szét a fém, a műanyag és az üveg italcsomagokat, a visszaváltott üvegekért pedig darabonként 50 forintot kaphatunk. A pénzt utalvány formájában is kérhetjük, de akár jótékony célra is fel lehet ajánlani. Évente több mint hárommilliárd darab italos palack kerül forgalomba, a cél az, hogy ezek 90 százalékát begyűjtsék és újrahasznosítsák.

A kiemelt kép illusztráció. A képen: Fiatalok beszélgetnek a Kossuth Lajos téren a duna-parti díszkerítés mellett. Háttérben a Batthyány tér épületei, illetve a párába burkolózó János-hegy. (Fotó: MTVA/Bizom. Jászai Csaba)

Ajánljuk még