Állam- és kormányfők, egyházi vezetők és szakértők is érkeztek délelőtt a Szépművészeti Múzeumba. Csütörtökön kezdődött az ötödik Budapesti Demográfiai Csúcs.
A megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök és Novák Katalin köztársasági elnök is részt vett. Az ünnepi műsor után, az egyházfők áldása következett, majd az államfő köszöntötte a találkozóra érkezett vendégeket.
Kapcsolódó tartalom
„Ma a családok szabadságharcát vívjuk” – fogalmazott a köztársasági elnök a megnyitón, majd elmondta: bár Magyarországon voltak családellenes idők, a magyar családok nem hagyták magukat. Szabadságharcba kezdtek. Kiálltak a biztonságos jövőért.
„Egy olyan országot harcoltak ki, ahol érték az emberi élet. Ahol a gyermekeiket felelősen nevelő édesanyákat és édesapákat tisztelet övezi. Ahol megbecsülés jár az időseknek. Ahol a fiatalok szabadon dönthetnek arról, hogyan szeretnének élni, és ha a családalapítás mellett határoznak, ehhez minden segítséget megkapnak” – fogalmazott Novák Katalin.
A családok szabadságharca nem volt hiábavaló – mondta az államfő, hozzátette:
családbarát fordulat történt Magyarországon, a házasságkötések száma tíz év alatt megduplázódott, az abortuszoké felére csökkent. Egyre kevesebb lett a válás, nálunk nőtt legjobban a gyermekvállalási kedv Európában, több lett a nagycsalád és nőtt az életszínvonal.
A magyar családok szabadságharcának legalább tizenkét alapvetése van – szögezte le az államfő, aki 12 pontban foglalta össze, hogy mit kívánnak a magyar családok. Kiemelte: Magyarország nem hagyja, hogy gyermekeinket megfosszák az önazonosságukból fakadó biztonságérzettől. A családpártiság pedig nemzeti minimum kell, hogy legyen!
Itthon 2015 óta kétévente rendezik meg a demográfiai csúcsot. Orbán Viktor miniszterelnök mellett felszólal majd Giorgia Meloni Olaszország miniszterelnöke és Aleksandar Vucic szerb államfő is.
Az idei találkozó mottója: A család a biztonság záloga. A központi témák között így ez fog szerepelni. De az összegyűltek a termékenységi mutatókat is átnézik majd. Hazánk ezen a területen jól teljesített az elmúlt években.
Kapcsolódó tartalom
Az Eurostat adatai szerint 2010 és 2021 között az Európai Unióban itthon nőtt a legnagyobb mértékben a teljes termékenységi arányszám.
Több mint 26 százalékkal hazánk megelőzi például Lettországot, Romániát és Csehországot. A legrosszabb ez a mutató Írországban Svédországban és Finnországban, ahol még jelentősen csökkent is ez a szám.