Időjárás

Érkezik a hidegfront és a fagy – térképen mutatjuk a hétvégi időjárást

Karácsony Gergely a vonaljegyek ára után a fővárosi cégek vízdíját emelné

Emelni akarja a főváros a budapesti cégek vízdíját. Arra hivatkoznak, hogy nincs pénz a hálózat fejlesztésére, sok a csőtörés és a lakossági fogyasztók is rezsicsökkentett áron kapják az ivóvizet. A Fővárosi Vízművek vezérigazgatója mellett Tüttő Kata főpolgármester-helyettes is támogatja a megszorító intézkedést. Karácsony Gergely a héten jelentette be, hogy korábbi nyilatkozataival ellentétben mégis emelik a BKV-jegyek árát.

Emelné a szolgáltatás díját a Fővárosi Vízművek. Csörnyei Géza vezérigazgató mindezt azzal indokolta egy szombati sajtótájékoztatón, hogy a budapesti fogyasztók 2009-es szinten, de 2012-ben fixált árakon jutnak hozzá még mai is az ivóvízhez.

Az áremelést az MSZP-s főpolgármester-helyettes is támogatja. Olyannyira, hogy Tüttő Kata pert is indít a Magyar Energia és Közműszabályozási Hivatal ellen, hogy megtudja, mennyibe kerül egy köbméter víz kitermelése és csővezetéken történő szállítása a fővárosban.

Karácsony Gergely helyettese szerint tarthatatlan, hogy a budapesti vállalkozások nem a piaci árat fizetik meg a szolgáltatásért.

„Ma ott tartunk, hogy a vízdíj nem elegendő arra sem, hogy egyébként kitermeljük a vizet és eljuttassuk a háztartásba, a csövek nélkül” – mondta Tüttő Kata, Budapest főpolgármester-helyettese.

Kapcsolódó tartalom

Nemrég Tarlós István volt főpolgármester a Kossuth Rádió reggeli műsorában arra emlékeztetett, hogy 2010-ben súlyos pénzügyi helyzetben vette át a főváros irányítását. Elődjétől, a liberális Demszky Gábortól mintegy 180 milliárd forintos adósságot örökölt. Több fővárosi cég pedig külföldi befektetői kézre került.

Ennek egyik eleme volt a víz- és csatornázási művek 1997-es privatizálása, amelyeknek külföldi tulajdonosai 11 év alatt 50 milliárd forintnál is nagyobb összeget vittek ki az országból sikerdíj és osztalék címén. Tették ezt úgy, hogy érdemi fejlesztések nélkül éveken keresztül emelték a közüzemi díjakat. Még a Magyar Nemzeti Bank akkori elnöke, a balliberális Simor András is monopol árakat emlegetett esetükben, amelyeknek inflációgerjesztő hatásuk is volt.

A Tarlós István vezette főváros a további veszteségek megfékezése érdekében végül 2012-ben visszavásárolta a Fővárosi Vízműveket, a korábbi magánosítás miatt pedig hűtlen kezelés gyanújával nyomozás is indult.

Annak ellenére, hogy a jelenlegi városvezetés 200 milliárdos tartalékkal vette át 2019-ben a fővárost, Tüttő Kata most azt állítja:

továbbra sincs fedezet a budapesti vízműhálózat érdemi fejlesztésére, csak tűzoltás folyik, ezért a fővárosban működő vállalkozások esetében emelni kellene a vízdíjat.

Kapcsolódó tartalom

Karácsony Gergely nemrég azzal riogatta Budapest lakosságát, hogy a város pénzügyi válságba került. A főpolgármester a kialakult helyzetért a kormányt hibáztatta, és közölte: a későbbiekben nem fizetnek szolidaritási adót.

Pénteken pedig közösségi oldalán bejelentette a balliberális politikus azt is: szeptembertől emelik a BKK vonaljegyek árát, közel 30 százalékkal.

Az M1-nek nyilatkozó szakértők szerint Karácsony Gergely küzd Budapest csődközeli helyzetével, és ugyanazt a megszorító politikát folytatja, mint amelyet korábban Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként alkalmazott, vagyis az emberek zsebéből akarja kivenni a pénzt.

Kapcsolódó tartalom

Kiemelt kép: Karácsony Gergely főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés ülésén a Városházán 2023. május 24-én. (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Ajánljuk még