Büszkén mutatta saját szobáját a 9 éves Lili az M1 Híradó stábjának. A Magyar család 2020-ban fogott bele a Zala vármegyei Bakon ennek a könnyűszerkezetes háznak az építésébe.
Egy társas házból költöztek a tágas családi házba. Az egész család kivette a részét az építésből. A házaspár az ingatlan megépítéséhez a szülői segítség mellett állami támogatást is igényelt korábban.
„Két gyerek után 2 millió 600 ezer forintot kaptunk, amit fel is használtunk. Kaptunk szülői segítséget, és ugye hitelt is kellett felvenni, azért hogy el tudjunk készülni. De még szeretnénk majd tovább építeni egy vendégszobát, vendég fürdővel és egy irodával” – fejtette ki Magyarné Kádasi Tímea.
Kapcsolódó tartalom
Ahogyan az elmúlt években, úgy jövőre is igénybe lehet venni ingatlan vásárlásra vagy a meglévő korszerűsítésére a falusi csokot, már a jelentősen megemelt keretösszeggel.
A 2024-től érvényes szabályok szerint új családi ház építése, vásárlása esetén egy gyermek után a támogatás 1 millió forintra, két gyermek esetén 4 millióra, három gyermeknél pedig 15 millió forintra nő.
De emelkedik a támogatás a meglévő lakások korszerűsítésekor is: egy gyermeknél félmillió, két gyermeknél 2 millió, három gyermeknél pedig 7 és fél millió forintra emelkedik az összeg.
Kapcsolódó tartalom
A változtatás oka, hogy ez a konstrukció az ötezer fő alatti településeken rendkívül népszerű és sikeres.
„A falusi csok esetében is azt láttuk, hogy ez egy hatékony intézkedés. Falvakban továbbra is segíti az otthonteremtést, tehát ott gyakorlatilag dupláztuk, valahol még magasabbak lettek az összegek: 1 millió forint, 4 millió forint, 15 millió forint – egy, kettő, három vagy több gyermek esetén. Illetve ennek a fele, hogyha nem ingatlant veszünk, hanem felújítunk” – magyarázta Szentkirályi Alexandra.
A kormányszóvivő kiemelte:
a nagyobb településeken élők számára egy új támogatási rendszert dolgoznak majd ki. Így a városi csok esetében az idei év végéig maradnak a jelenlegi szabályok.
Kapcsolódó tartalom
Az M1-en nyilatkozó szakértő szerint a megváltozott szabályok stabilizálhatják a falusi ingatlanárakat, és akár tovább is növelhetik a keresletet.
„Van ennek egy olyan aspektusa is, hogy ne fokozódjon vagy lassuljon az elvándorlás a kisebb településekről a városok irányába. A kisebb településeken jóval kedvezőbb áron lehet ingatlanokat vásárolni, és erre ezek a megnövelt keretösszegű falusi csok, babaváró hiteltermékek megfelelő támogatást nyújtanak. Az egyik fő cél az az lenne, hogy gyakorlatilag önerő nélkül, állami segítség jelentené az önerőt” – mondta Tóth Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársa.
A falusi csokot 2019 óta eddig több mint 36 ezer család vette igénybe, több mint 201 milliárd forint összegben.
A kormány idén a háborús környezetben 3300 milliárd forintot költ családtámogatásra, ez az összeg a háromszorosa annak, mint ami 2010-ben rendelkezésre állt.
A kiemelt kép illusztráció (Fotó: MTI/Krizsán Csaba)