Az Országos Onkológiai Intézetben egy hasi műtét nem a megszokott módon történik. A sebész pár száz méterre a műtőasztaltól elkülönülve egy konzolban ül. Innen pedálokkal és karokkal irányítja a robotot. Közben tizenötszörös nagyításban, háromdimenziós képen látja a műtéti területet. A gép kiszűri a sebész kezének minimális remegését is, ezért olyan precíz mozdulatokat is el tud végezni, amire az ember nem képes. A beavatkozás így hatékonyabb, és kevésbé terheli meg a beteg szervezetét.
Hazánkban az első robotsebészeti beavatkozást 2022 januárjában az onkológián végezték el. Az intézet a konzorciumi partnerével, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházzal az év közepéig 400 urológiai és nőgyógyászati műtét elvégzését vállalta.
„A tavalyi évben százötven-százötven műtétre volt finanszírozási lehetőség, idén pedig négyszáz-négyszáz műtétre lesz lehetőség. Az előzetes számítások szerint ezt is túl fogjuk lépni, az igény hatalmas rá, és örülünk neki, hogy további intézetek is most már tudnak csatlakozni ehhez az egyre bővülő robotsebészeti programhoz” – közölte Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója.
A Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban már közel vannak a kitűzött célhoz:
A DaVinci robotsebészeti eszközzel már több mint 370 urológiai és 11 nőgyógyászati műtétet végeztek, mindegyik beavatkozás komplikációmentes volt.
„A visszajelzések alapján jelentősen megnőtt a betegek elégedettsége, mely növeli a magyar orvosokba, illetve az állami egészségügybe vetett bizalmukat és mindannyiukban azt a hitet, hogy nemcsak a magyar orvosok tudása lehet világszintű, de a legjobb, legmodernebb technikákat is biztosítani tudjuk számukra” – közölte Dobosi Zsolt, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház főigazgatója.
A modern sebészeti eszközt hasi, mellkasi és kismedencei beavatkozásnál használják.
Itthon jelenleg négy ilyen robotot használnak, az onkológiai intézet és a Jahn Ferenc-kórház mellett a Semmelweis Egyetemen és a Pécsi Egyetemen műtenek a DaVinci sebészeti robottal.
Kiemelt képen: Szijártó Attila, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika igazgatója , Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora és Csák János kulturális és innovációs miniszter a negyedik generációs Da Vinci Xi robotsebészeti eszköz átadásán (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)