Róth Márton főispán elmondta, a kormányhivatal az élelmiszerlánc-felügyeleti eljárások során lefoglalja azokat a növényi termékeket, amelyek eredete ismeretlen, dokumentációja hiányos. Ezek emberi fogyasztásra alkalmatlanok, az ilyen zöldségeket, gyümölcsöket a jogszabályok alapján ki kell vonni az élelmiszerláncból, és meg kell semmisíteni.
Kapcsolódó tartalom
Virgonc zergegidával bővült a Szegedi Vadaspark
A látogatók előtt született tevecsikó a Szegedi Vadasparkban
Gyógykezelés után engedtek vissza a természetbe ragadozó madarakat a Szegedi Vadasparkból
Az ilyen, a legnagyobb részt a nagybani piacokról származó termékek takarmányozásra tökéletesen használhatók, így azokat a kormányhivatal – a Juhász Tünde korábbi kormánymegbízott kezdeményezésére létrejött gyakorlat alapján – átadja a Szegedi Vadasparknak, ahol az állatok kapják meg – közölte a főispán.
Tavaly csaknem harminc alkalommal, összesen 27 tonnányi takarmányt szállítottak így a szegedi állatkertbe, idén pedig tizenegy esetben került lefoglalt zöldség és gyümölcs a vadasparkba – tudatta Róth Márton.
Borcsik Zoltán, a kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályának vezetője elmondta, szezonálisan változó, hogy az ellenőrzések során milyen tisztázatlan eredetű zöldséget vagy gyümölcsöt kell kivonni a forgalomból. Tavasszal jellemzően epret, illetve korai zöldségféléket, nyáron dinnyét, télen gyökérféléket, valamint hagymát foglalnak le.
Veprik Róbert, az állatkert igazgatója közölte,
az intézmény évente több tízmillió forintot fordít az állatok takarmányozására.
A kormányhivatal által átadott növényi termékek több millió forintos megtakarítást jelentenek a vadasparknak, és emellett színesítik is az állatok étrendjét.
Az ugyan nem tervezhető, hogy mikor érkezik lefoglalt zöldség vagy gyümölcs az állatkertbe, azonban rendelkeznek hűtőkamrákkal, így a tárolásra alkalmas termékeket fokozatosan fel tudják használni a takarmányozás során – tudatta a szakember.
A kiemelt kép illusztráció.