Kifejtették: a megbízhatósági vizsgálat a korrupció elleni harc eszköze, célja azok kiszűrése mesterségesen létrehozott helyzetekkel, akik hivatali helyzetükkel, szolgálati kötelezettségeikkel visszaélve bűncselekményt követnének el; az NVSZ munkatársa vesztegetési pénzt ajánl a vizsgált személynek azért, hogy megszegje hivatali, munkaköri kötelességét.
A vizsgálatban azonban nem sérülhet az ellenőrzött személy döntési szabadsága, sem lelki, sem fizikai ráhatással nem lehet kényszeríteni, hogy a felajánlott összeget, vagy más jogtalan előnyt fogadjon el, megszegje kötelességét – hangsúlyozta az NVSZ.
A megbízhatósági vizsgálatot számos országban alkalmazzák. A tapasztalatok megosztása és a jó gyakorlatok elsajátítása érdekében nemzetközi konferenciát szervezett az NVSZ, melyen Bulgária, Ciprus, Észak-Macedónia, Moldova, Portugália, Románia és Szerbia partnerszolgálatainak vezető munkatársai vettek részt – írták.
„Olyan, a műveleti tevékenység szempontjából fontos szakmai finomhangolások is felszínre kerültek, melyek rávilágítottak arra, hogy bár a jogi keretek hasonlóak az egyes országokban, a végrehajtás gyakorlata azonban igazodik a társadalmi berendezkedéshez”
– olvasható az NVSZ Facebook-oldalán.
Az NVSZ honlapja szerint a következő állami szerveknél végezhetnek megbízhatósági vizsgálatot:
- Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága,
- rendőrség,
- BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság,
- Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság,
- Terrorelhárítási Központ,
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem,
- Országgyűlési Őrség,
- Országos Vízügyi Főigazgatóság,
- Nemzeti Szakértői és Kutató Központ,
- Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő,
- Nemzeti Népegészségügyi Központ,
- Belügyminisztérium,
- Nemzetközi Oktatási Központ,
- Országos Kórházi Főigazgatóság,
- Klebelsberg Központ,
- kormányhivatalok,
- Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság.