Baleset

Két autó frontálisan ütközött, a balesetben egy ember meghalt, többen megsérültek

Fél perc alatt került a hullámsírba a Hableány

| Szerző: hirado.hu
Ma négy éve, 2019. május 29-én, 21 óra 5 perckor a Viking Sigyn nevű szállodahajó a Margit híd közelében nekiütközött a Hableány sétahajónak, amely másodpercek alatt elsüllyedt. A Hableány fedélzetén harmincöten tartózkodtak – dél-koreai turisták és a kéttagú magyar személyzet. Hét turistát sikerült kimenteni és huszonhét áldozat holttestét megtalálták a Dunában, egy utast azonban továbbra is eltűntként tartanak nyilván.

A balesetet okozó ukrán kapitány, Jurij C. ellen 2019 novemberében emelt vádat az ügyészség a vízi közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget eredményező gondatlan veszélyeztetésének vétsége és segítségnyújtás elmulasztásának bűntette miatt.

A vád szerint az ukrán kapitány 2019. május 29-én este a Viking Sigyn szállodahajóval a Duna bal partjáról, az V. kerületi, Akadémia nevű hajóállomásról indult el északnak a Margit híd irányába, úti célja Passau volt. A hajót zuhogó esőben, a Duna két partján üzemelő közvilágítás mellett, sűrű vízi forgalomban kormányozta, de szabad szemmel több mint egy kilométer távolságra el lehetett látni.

A Dunán ekkor azonos irányban haladt a Hableány nevű, kisebb sétahajó, amelyen 33 dél-koreai állampolgár utazott. A sétahajó a Parlament előtt balról megelőzte a szállodahajót, majd előtte haladt, így elsőbbségi helyzetbe került a Margit híd alatti áthajózásnál.

A Viking Sigyn kapitánya ennek ellenére gyorsítani kezdett. Ekkor perceken keresztül szabad szemmel és a hajó radarjának képernyőjén is egyértelműen látható volt a Hableány helyzete, iránya és sebessége. A Viking ennek ellenére nem lassított és a Margit híd alatt nekiütközött a Hableány hátsó részének, beforgatta maga elé, rövid ideig maga előtt tolta, majd lenyomta a víz alá. A sétahajó körülbelül 30 másodperc alatt elsüllyedt a fedélzetén tartózkodó harmincöt emberrel.

Hét turistát sikerült kimenteni a vízből, huszonhét áldozat holttestét megtalálták, egy dél-koreai utast továbbra is eltűntként tartanak nyilván. Az eltűnt nő családja akkor egymillió forintos nyomravezetői díjat ajánlott fel, ennyi idő elteltével azonban nagyon csekély az esélye annak, hogy az utast valaha is megtalálják.

Az ügyészség szerint a baleset a kapitány felelőtlen magatartása miatt következett be, emellett nem tett eleget az adott helyzetben tőle elvárható segítségnyújtási kötelezettségének.

A Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség korábban azt indítványozta, hogy a bíróság kilenc év börtönre ítélje az ukrán kapitányt és ugyanennyi időre tiltsa el a vízi járművezetéstől, ha az előkészítő ülésen beismeri bűnösségét és lemond a tárgyaláshoz való jogáról, erről azonban Jurij C. nem mondott le.

A bíróság határozott arról is, hogy fenntartja a Viking Sigyn ukrán kapitányának bűnügyi felügyeletét.

„Jók voltak a látási viszonyok. Nem volt bekapcsolva a radar. Szabad szemmel tájékozódva vezettem a hajót, meghajózva a Margit híd 60 méteres pillérközét” – idézte az ukrán kapitány szavait a legutolsó tárgyalási napon a Magyar Nemzet. Jurij C. szerint a Viking Sigyn szabályosan közlekedett, nem ő okozta a balesetet, és nem tudja, mit kellett volna tennie, hogy az ne következzen be.

A képre kattintva galéria nyílik.

Szerinte a kis hajó megelőzhette, de nem keresztezhette volna az útját, és az 5-6 méteres oldaltávolság sem volt elegendő.

A 2020. december elején tartott tárgyaláson nautikai (hajózási) igazságügyi szakértőt hallgatott meg a bíróság. A szakértő szerint a Viking Sigyn radarberendezése üzemelt, a képernyőn tisztán látható volt a sétahajó, a baleset elkerülhető lett volna még ötvenméteres távolságnál is.

2021. április végén szakértők meghallgatásával és videófelvételek megtekintésével folytatódott a tárgyalás. A bíró a felvételek levetítése után leszögezte, hogy a Hableány kapitányának a felelősségét nem vizsgálják a perben. Az igazságügyi szakértők szerint a Viking Sigyn kapitányának tudnia kellett, hogy ütközni fognak, a baleset akkor sem lett volna elkerülhető, ha a szállodahajó vagy a Hableány csökkentette volna a sebességét.

A Hableány tragédiájának második évfordulója alkalmából 2021. május 31-én felavatták a baleset áldozatainak emlékművét Budapesten, a szerencsétlenség helyszínén, a Margit híd pesti hídfőjénél.

2022. január 1-jén a Fővárosi Törvényszéken megkezdődött a dunai hajóbaleset károsultjai, valamint az áldozatok hozzátartozói által a balesetben részt vevő két hajót üzemeltető hajózási társaság ellen indított polgári per. A 78 felperes összesen több mint 4 milliárd forint sérelemdíjat vár a két hajózási társaságtól. A polgári perrendtartás szerint a katasztrófában részes mindkét hajó üzemeltetője egyetemlegesen felelős anyagilag a történtekért.

A Viking Sigyn 64 éves kapitányának ügyében nemrég befejeződött a bizonyítási eljárás, múlt szerdán pedig folytatódott az iratismertetés, aminek befejezése után a perbeszédek következnek.

A hírek szerint az ítélet első fokon őszre várható. Bizonyítottság esetén a magát továbbra is ártatlannak valló férfi akár 11 év szabadságvesztésre is számíthat.

Kiemelt kép: A Hableány roncsának kiemelése a Dunából (Fotó: MTI)

Array
(
    [replacement] => 
		
		

    [shortcode] => 
		
		

    [title] => Egy szál fehér rózsával emlékeztek Dél-Korea budapesti nagykövetségének munkatársai a 2019. május 29-én elsüllyed Hableány turistahajó áldozataira. (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)
    [image] => //cdn.cms.mtv.hu/wp-content/uploads/sites/7/2021/05/D_MTZ20190530034_Hableany_2019-4-1024x682.jpg
    [alignment] => aligncenter
)

Ajánljuk még