A Kulturális és Innovációs Minisztérium pályázatán összesen 830 millió forint támogatás áll rendelkezésre, amely a minősítéssel nem rendelkező, többségében független színházak, táncegyüttesek és zeneművészeti szervezetek, továbbá a szabadtéri, a nemzetiségi és a befogadó színházak 2023. évi működését és szakmai programjait támogatja.
A színházak, a tánc- és zenei együttesek 191 pályázatot adtak be. A 189 érvényes pályázatból 148 szervezet kapott támogatást.
A minisztérium a minősítéssel nem rendelkező előadó-művészeti szervezetek támogatásának kérdésével március közepétől a közpénz felhasználási szabályzatok betartása mellett gyorsított eljárásban foglalkozott.
A gyorsított eljárásra azért volt szükség, mert a fővárosi kuratórium akadályozta a pályázat időben történő lebonyolítását, ezért a kihirdetés és a kifizetések megakadtak.
Kapcsolódó tartalom
A fővárosi kuratórium megszegte a közös működtetési megállapodásban foglaltakat és saját ügyrendjét is. Túllépte a hatáskörét, ennek eredményeként érvénytelen döntési javaslatot terjesztett elő, akadályoztatva a pályázat lefolytatását, a döntés meghozatalát – közölte a minisztérium.
A gyorsított eljárást követően a benyújtott pályázatokról, a kuratóriumok és a bizottságok által megfogalmazott döntési javaslatokra figyelemmel, Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter soron kívül döntött
– írták.
A miniszteri döntést követően az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő (EMET) minden érintett, szabályosan regisztrált szervezetet kiértesít. A pályázat döntési listái az EMET honlapján érhetők el – közölte a KIM.
A kiemelt kép illusztráció: a címszerepet alakító Egyed Apollónia, valamint Veress Orsolya Amneris és Pataki Adorján Radames egyiptomi fővezér szerepében Giuseppe Verdi Aida című operájának bemutatóján (Fotó: MTI/Kiss Gábor)