Győri Enikő magyar újságíróknak nyilatkozva emlékeztetett, az Európai Bizottsággal megállapodás született az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek uniós behozatalára vonatkozóan. A megállapodáshoz viszont az kellett, hogy az érintett országok összefogjanak, a brüsszeli testületi ígéretek betartatásához pedig az, hogy az érintett országok gazdái hallassák a hangjukat.
Kapcsolódó tartalom
Menczer Tamás: A kormány a béke pártján áll, azonnali tűzszünetet és béketárgyalásokat sürget
Szentkirályi Alexandra: Nem kerülhet forgalomba szennyezett gabona itthon
Nagy István: Ukrajnából származó gabonát továbbra sem lehet Magyarországra szállítani és forgalmazni
Azt mondta: nem elegendő, hogy a rendkívüli és ideiglenes megelőző intézkedések, melyek célja, hogy enyhítsék az ukrajnai gabonát érintő uniós importkorlátozás átmeneti feloldása okozta nehézségeket, mindössze négy, Ukrajnából származó mezőgazdasági terméket érintsenek: a búzát, a kukoricát, a repcemagot és a napraforgómagot. Az ukrán exportot segítő autonóm kereskedelmi intézkedéseknek sok egyéb termékre, köztük a tojásra, a baromfira, a mézre is ki kell terjedniük – emelte ki.
Győri Enikő kijelentette:
a brüsszeli testületnek foglalkoznia a problémával, az nem lehet ugyanis a háború függvénye, hogy a magyar gazdák raktáraiban ottmarad-e a gabona, vagy az, hogy eljutnak-e az ukrán mezőgazdasági termékek az éhezőkhöz Afrikába, vagy a világ más területeire.
Hidvéghi Balázs fideszes EP-képviselő az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában azt mondta: elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság olyan rosszul előkészített, átgondolatlan intézkedéseket erőltet rá a tagállamokra, amelyekkel súlyos károkat okoznak a közép-európai gazdáknak.
Közölte: a háború idején egész Közép-Európa erőn felül teljesítve nyújt segítséget az ukrán állam és az ukrán nép számára. Magyarország már másfél millió ukrajnai menekültet fogadott be, és humanitárius segítséget biztosít nem csak a magyarlakta kárpátaljai területeken élők számára. Az EP-képviselő felháborítónak nevezte, hogy a támogatás ellenére ilyen nehéz helyzetbe hozzák a magyar gazdákat.
„Felszólítom az Európai Bizottságot, hogy fordítson sokkal nagyobb figyelmet az európai emberek érdekeinek védelmére. Nem hagyjuk, hogy a felelőtlen döntések miatt saját gazdáink menjenek tönkre”
– fogalmazott Hidvéghi Balázs.
Cseh Tibor, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára közölte: több száz milliárdos az ukrán mezőgazdasági termékek behozatala miatt keletkezett kár Magyarországon.
A brüsszeli tüntetésen összegyűlt gazdák egyik legfontosabb követelése, hogy az uniós bizottság kibővítse a védintézkedés alá tartozó termékek körét, valamint fenntartsa az ukrán terményekre vonatkozó behozatalai tilalmat.
„Nem lehet, hogy teljesen letarolják a magyar mezőgazdaságot. Teljes behozatali tilalmat kérünk nem csak a gabonára, hanem más termékekre is”
– fogalmazott a MAGOSZ főtitkára.
Luzsi József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) vidékfejlesztésért felelős alelnöke nyilatkozatában az ukrán gabona behozatalára vonatkozó tilalom akár a jövő év közepéig történő fenntartásának fontosságát hangsúlyozta, valamint azt a célt fogalmazta meg, hogy a jövőben is „magyar búzából süssenek magyar kenyeret”.
A kiemelt kép illusztráció.