Húszezer szenzort gyártanak naponta az M1 Híradójában bemutatott debreceni gyárban. Ezeket főleg az autóiparban és az egészségügyben használják, például lélegeztető készülékekben.
Kapcsolódó tartalom
A svájci Sensirion 2021-ben nyitotta meg debreceni üzemét, ötven munkavállalóval. Ma már csaknem kilencven embernek adnak munkát.
Szeretnénk több női munkavállalót találni, elsősorban műszaki területre, de ez kihívás – mondta Ábrahám László, a Sensirion Hungary ügyvezetője.
Egy soproni gyárban évente 2 400 000 visszapillantó-tükröt gyártanak, többnyire mezőgazdasági munkagépekhez. A 120 éves családi vállalkozás csaknem hatvan embert foglalkoztat.
„Szeretem a munkakörömet, mert a kollégáim is úgy állnak hozzá a munkához, hogy megfelelően meg tudjuk termelni a kiszállításra a termékeket. Időpontra természetesen. A vezetőség nagyon kedves” – sorolta Nagyné Plesa Diána.
Kapcsolódó tartalom
A vállalatnál azt mondják: a járvány és az energiaválság ellenére is igyekeztek megtartani a munkavállalókat.
„Átképeztük az alkalmazottakat, ezáltal több munkaterületen bevethetők, és egy sokkal univerzálisabb személyi állománnyal tudunk nekiindulni” – hangsúlyozta Hirschler Richárd, a Hirschler Glass Kft. cégvezetője.
A Híradóban bemutatott vadászboltban csak öten dolgoznak. A kiskereskedelemben is nehéz volt az elmúlt időszak, de mindent megtettek, hogy megtartsák a dolgozókat.
„Mindent megtettünk annak érdekében, hogy megtartsuk az embereinket. És lehetőségeinkhez képest támogattuk őket ezekben a nehéz időszakokban” – idézte fel Hergovits-Szép Katalin, a Ziegner-Jagd Kft. üzletvezetője.
Kapcsolódó tartalom
A kihívások ellenére évek óta csökken a munkanélküliség és nő a foglalkoztatás is – erről a munkaerőpiaci szakértő beszélt. Szalay Piroska szerint
a kedvező adatokhoz az is hozzájárult, hogy a kormány támogatja a kismamák visszatérését a munkaerőpiacra.
„Hogyha összességében nézzük a tíz év alatt, akkor akár még negyedmillióra is tehető az a szám, ahányan igénybe vették ezt a lehetőséget. A statisztikák szerint az elmúlt években Magyarország felzárkózott a tagállami rangsor élmezőnyéhez: 2010-ben hazánkban még jóval uniós átlag alatt volt a foglalkoztatottság. 2022-re azonban ez már elérte a nyolcvan százalékot” – magyarázta Szalai Piroska.
Kapcsolódó tartalom
„A feladatunk az, hogy magyar munkaerővel töltsük fel a létszámot”
– erről is beszélt a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár egy szakmai konferencián. Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerint óriási növekedést ért el a foglalkoztatás az elmúlt években.
„Nyolcvan százalék fölötti ez az arány. Ez egy óriási léptékű növekedés. Általában az unióban is nőtt, ahogy látjuk, de a magyar növekedés az meghatározó jelentőségű volt. Ugyanez jellemző a munkanélküliség alakulására is” – érvelt Czomba Sándor.
Kapcsolódó tartalom
Czomba Sándor jó döntésnek nevezte, hogy a kormány a foglalkoztatás növelését tűzte a zászlajára. Mára ugyanis már meghaladta a 4 700 000-et azoknak a száma, akik dolgoznak. És sosem volt olyan kevés a munkanélküli, mint most: áprilisban 8000-rel csökkent a számuk.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/Vajda János)